V letošním roce odbor kultury, školství a cestovního ruchu pod taktovkou Martiny Klinecké prohlídky města ještě vyšperkoval. „Jedná se o historické prohlídky v hraných obrazech, ve kterých se představí herci Marešovy divadelní společnosti MAREDIV,“ upřesnila Vladimíra Blažíčková z odboru kultury s tím, že součástí prohlídky je ukázka zasedání městské rady v roce 1581. Premiéru mají komentované prohlídky s názvem Prachatické historky z historie v úterý 21. června v 19 hodin, celkem jich je v letošním kalendáři dvanáct. Podle informací Vladimíry Blažíčkové má Marešova divadelní společnost s historickými prohlídkami měst zkušenosti, pořádá takové také v Českých Budějovicích či Třeboni i dalších městech na jihu Čeh. "Generální zkoušku mají herci již za sebou a podle mého názoru jde o velice povedený program nejen pro milovníky historie a divadla," doplnila.

V Prachaticích se tak milovníci historie města potkáte se s purkmistrem Vrchotínským, zhýralým mistrem Matějem Kozkou, Jakubem Krčínem, s hudebním skladatelem Otakarem Ševčíkem a mnoha dalšími osobnostmi. Pro milovníky soutěží jsou připraveny zvídavé otázky a malé odměny. Průvodcem po historických Prachaticích je Tomáš Hobizal.

Ředitelka prachatických Kulturních a informačních služeb Věra Houšková doplnila, že vstupenky si mohou zájemci zakoupit on-line. „Dospělého vyjde na sto dvacet korun,“ dodala s tím, že kapacita účastníků na jednu prohlídku je 35 lidí. V případě, že vstupenky nebudou vyprodány on-line, bude možné je zakoupit ještě půl hodiny před prohlídkou v Galerii Dolní brána.

Komentované prohlídky:
- Úterý 21. června, čtvrtky 14. a 28. července, čtvrtky 11. a 25. srpna a pátek 16. září.
- Komentované prohlídky jsou v uvedené dny vždy od 19 a od 21 hodin.
- Sraz účastníků je v Dolní bráně. Maximální kapacita je 35 osob.
- Vstupenka stojí dospělého 120 korun, děti do 15 let, senioři 65+ a zdravotně postižení zaplatí 80 korun. Lístek je možné ji zakoupit on-line v síti CB systém. Zbylé vstupenky se pak prodávají půl hodiny před začátkem prohlídky v Galerii Dolní brána.