Přibližně deset minut platil ve středu 3. června v Prachaticích nový jednací řád zastupitelstva města, s nímž přišel Júsuf Traore (Pro Prachatice). Václav Kuneš (Nezávislí) se totiž při hlasování přemáčkl na hlasovacím zařízení a nechtěně se připojil k opozici. Požádal proto o opětovné hlasování, kterým už koalice dala jasně najevo, že s návrhy opozice nesouhlasí a všech jedenáct zastupitelů Nezávislých, ANO, ČSSD a KSČM bylo proti němu.

Změny se dožadují opoziční zastupitelé při každém jednání zastupitelů. Jednací řád totiž umožňuje každému zastupiteli mluvit k jednomu bodu programu jen dvakrát tři minuty, což jim v případě strategických plánů nestačí. „Chceme také harmonogram jednání zastupitelstva na rok dopředu a vyčlenit čas pro otázky obyvatel,“ popsal Júsuf Traore změny.

Martin Malý, starosta Prachatic, za koalici oponuje, že omezení času diskuze prospělo ke zkrácení délky jednání. „Obyvatelé města mají možnost osobního setkání se mnou či místostarosty,“ vysvětlil. Harmonogram by zase podle jeho slov omezil možnost svolání jednání.

Více o diskuzi k novému jednacímu řádu zastupitelstva města Prachatice připravujeme.

Jednání zastupitelstva města Prachatice má na programu vice než dvacet bodů. Očekává se, že skončí kolem půlnoci. Martin Malý už v jeho úvodu varoval, že pokud bude jednání neúměrně dlouhé, přeruší ho a svolá pokračování v náhradním termínu.