Stávku a kompletní uzavření školy Deníku potvrdila ředitelka školy Hana Bolková. Škola má devadesát šest zaměstnanců, ke stávce se připojilo 91 z nich. „Stávkuje pětadevadesát procent zaměstnanců a nejsme schopni zajistit provoz školy, proto budou škola i školka uzavřeny,“ řekla Hana Bolková s tím, že přerušení výuky platí pro všechny provozy školy, tedy školu základní, školní jídelnu, družinu, mateřinku i dětské skupiny.

Stávkový výbor uvádí, že takové opatření může v omezit možnost školy dělit třídy na menší pracovní skupiny, což negativně ovlivní efektivitu výuky především u cizích jazyků nebo může způsobit rušení, či omezování možnosti zřizovat volitelné předměty například pro přípravu na přijímací zkoušky. „Snížení financí omezí zaměstnávání asistentů pedagoga, což bude mít negativní dopad na inkluzivní vzdělávání v naší škole,“ píše se ve vyjádření stávkového výboru.

Celkem mateřských škol na jihu Čech: 313 
Stávkuje: 98 
Částečně stávkuje: 15 
Nestávkuje: 78 
Nesdělilo: 122
        Zdroj: JčK, 22.11. k 15.h.

Ředitelka Hana Bolková sice organizátorkou stávky, ale zaměstnance Národky podporuje a podpoří účastí na stávce na pracovišti. „Jsem si vědoma složité finanční situace, jsem přesvědčena, že současná plánovaná úsporná opatření mohou výrazně ovlivnit kvalitu českého školství,“ zdůvodnila s tím, že nesystémové a nekoncepční změny ve školství mohou ovlivnit chod škol.

V Prachaticích se ke stávce připojí také Mateřská škola Prachatice. Zcela budou uzavřena pracoviště v Krumlovské, Zahradní a na Skalce. Pro děti pracujících rodičů, kteří nutně potřebují umístit děti do mateřské školy bude zajištěn v budově v Mateřské školy v České ulici.

Částečně se do stávky zapojí například v ZŠ ve Lhenicích. Tam považují plánované kroky ministerstva vůči školám, jejich zaměstnancům i dětem za nepřijatelné. Ke stávce se připojí část pedagogů a přerušen bude povoz školní jídelny a druhého stupně základní školy. Zajištěn bude provoz na prvním stupni a dětem škola zajistí stravu formou obědového balíčku.

Celkem základních škol na jihu Čech: 224
Stávkuje: 76
Částečně stávkuje: 40
Nestávkuje: 47
Nesdělilo: 61   
       Zdroj: JčK, 22. 11. k 15.h.

Na Prachaticku se ke stávce připojí také ve Vimperku. Provoz bude přerušen na Gymnáziu a v Mateřské škole 1. máje. Zavřou také školy ve Strážném, Horní Vltavici nebo Vitějovicích. Stávku podporují, ale částečný provoz školských zařízení zajistí ve Volarech, Ktiši či Šumavských Hošticích. Další školy, které se do stávky zapojí nebo ji podpoří, najdete zde