Ve středu 3. června, vystoupila na jednání zastupitelů s prezentací o historii Kralovy vily Barbora Koritenská (Živé Prachatice) v souvislosti s vloupáním do objektu a návrhem na jeho zabezpečení tak, aby se to již neopakovalo. Barbora Koritenská to vzala to pěkně od začátku, aby všem přítomným ukázala, jak historicky cenný objekt je. Právě ona je jedním z členů spolku Živá vila, který se měl vilu pronajatou od města a snažil se, aby vila byla zapsána na seznam národních historických památek. Na chvíli se to povedlo, než vedení města Prachatice podalo odvolání s tím, že Kralova vila stojí v místě, kudy povede přeložka silnice a musí ustoupit veřejnému zájmu.

Spolek Živá vila měl přes Pavlu Zelenkovou vilu nějaký čas pronajatou. „Odstranili jsme plísně, opravili rozbitá okna, vybílili, uklidili a pořádal jsme tam kulturní akce. Jednou z největších byla akce Vila žije, kde bylo přes tři sta padesát lidí z celých jižních Čech,“ vzpomněla Barbora Koritenská a dodala, že pro členy spolku byla vůbec nejpovedenější akce, kam dorazil syn původního majitele Johanna Nepomuka Krale. S ním jsou členové spolku dodnes v kontaktu.

Poté, co byla s nesouhlasem spolku Živá vila neprodloužena nájemní smlouva ze strany města Prachatice se zdůvodněním, že pokud vy se Kralova vila stala památkou, musí se o ní město postarat. To se nakonec pravomocně nepovedlo a vilu využívají Technické služby Prachatice jako sklad městského mobiliáře a dalšího materiálu.

V sobotu 23. května ale Barbora Koritenská šla náhodou kolem vily a všimla, že dveře jsou otevřené. To jí zarazilo a šla to zkontrolovat. „Našla jsem tam spoušť,“ popsala. Uvnitř ale zjistila, že kromě stop po požáru není interiér nijak poškozen. Našla také injekční stříkačka, a tak zkontaktovala Kontaktní centrum Prevent 99. Chtěla znát názor jeho ředitele Daniela Randáka a fotografie z vily mu ukázala. Jeho odpověď zněla: „Situace z prvního patra vily, není bohužel neobvyklá, zejména pokud opuštěný dům neslouží jako klasický skvot zahrnující i přespávání v objektu. V takovém případě si uživatelé udržují alespoň některých místnostech relativní pořádek. Takto to vypadá, že jde spíš jen v uvozovkách o zašívárnu. To znamená, že místo může skutečně sloužit jako prostor, kam si někdo z uživatelů chodí aplikovat drogy. Má tam na to klid, může to vnímat jako bezpečný prostor, čemuž by odpovídalo i to, že tam stříkačky nechal, možná pro další použití. Jinak si většinou klienti tyto věci hlídají a nosí je u sebe, alespoň ti, se kterými dokážeme být v kontaktu. Zároveň může mít takový člověk prostor přehrabovat tam nalezené nebo donesené věci, trávit tam čas, postupně likvidovat vybavení místa. Za kontaktní centrum dávám podnět terénním pracovníkům, aby tam zase začali chodit. Už dříve tam docházeli, už dříve tam chodili, než se situace kolem vily, díky vaší iniciativě, sklidnila.“

Barbora Koritenská proto zastupitelům v souvislosti s tím, aby se podobá situace neopakovala, navrhla, aby byla Kralova vila trvale zabezpečena. „Měla by tam pravidelně docházet hlídka městské policie a měl by tam být alarm, který by byl trvale na městskou policii napojený,“ řekla zastupitelům a dodala, že spolek Živá vila nabízí pomoc s úklidem. Ten ale nebude potřeba, jelikož zaměstnanci Technických služeb Kralovu vilu jednak důkladně zabezpečili, ale také je tam uklizeno.

Barbora Koritenská zároveň uvedla, že je Kralova vila sice odsouzena k demolici, ale podle ní je projekt přeložky nereálný. „V současné době není ani v prioritách Jihočeského kraje. Je proto zbytečné, aby ten objekt dále chátral a byl využíván jako sklad,“ dodala.

Po představení Kralovy vily starosta Martin Malý uvedl, že už nemá smysl vysvětlovat, co je přeložka. „Ministerstvo ale tehdy potvrdilo, že přeložka a zdraví a životy lidí má vyšší společenskou prioritu než vyhlásit objekt památkou. To byl ten důvod, proč ministerstvo takto rozhodlo,“ řekl Martin Malý, který se nechal slyšet, že ho mrzí, že vloupání do Kralovy vily dává mnoho lidem za vinu jemu. Poukázal na fakt, že všichni, kdo mají od města pronajatý nebytový či bytový prostor, musejí zajistit proti vloupání. Odkazoval se na zprávu od policie, kde se podle něj uvádí, že zloději se dostali i do mnoha dalších bytů. Ohradil se také proti nařčení, že on sám slíbil, že bude s Jihočeským krajem jednat, aby upustil od přeložky. „To není pravda. Slíbil jsem, že se zeptám, jak je to aktuálně. Já mnoho let o přeložku usiluji a svůj názor neměním. U mě na misce vah převažuje, i když o kousek, právě přeložka,“ stojí si stále za svým prachatický starosta. S tím Barbora Koritenská nesouhlasí a starostovi odpověděla, že tehdy starosta slíbil, že bude usilovat o změnu trasy přeložky. „My to máme natočené,“ dodala a zároveň řekla, že nesouhlasí s tím, že by šlo o loupež. Podle ní jde o dlouhodobé užívání vily lidmi drogově závislými. „Rozhodně se nehodláme smířit s tím, že vloupání je v Prachaticích běžná věc, a pokud vás mrzí, že dáváme vinu vám, ano dáváme. Nemyslím si, že jsou na vině technické služby. Ony jí nechtěli využívat jako sklad. Vy jste rozhodl, že tam bude sklad, protože vám nelíbilo, aby se používala jako komunitní centrum,“ oponovala. S tím, že je Martin Malý za vloupání zodpovědný souhlasí také Jan Bauer (ODS), připomněl totiž, že vedení města nemá rozdělené kompetence. O potřebnosti obchvatu příliš komentovat, to je podle něho na jinou debatu.

Michal Piloušek si myslí, že přeložka se v dohledné době realizovat nebude. „Prováhali jsme mnoho let, kdy stavba, která je vcelku hodnotná, chátrala. Měli jsme nájemce, který se o vilu staral, ale ještě přidal hodnotu v pořádání akcí, které městská kulturní organizace nemůže zrealizovat a která přesáhla hranice Prachaticka. A přesně taková kultura tam patří a nikde jinde není k nalezení. S klidným svědomím říkám, že to byla politická chyba, že se ten nájem neprodloužil,“ nechal se slyšet Michal Piloušek s tím, že právě vypoklonkování spolku Živá vila z Kralovy vily byla poslední kapka pro to, aby on sám kandidoval do městského zastupitelstva. Vyzval starostu k tomu, aby se město pokusilo pronajmout vilu někomu, kdo se ní postará. „Soukromý majitel se vždy postará líp,“ dodal s tím, že souhlasí s ukončením nájmu pro Technické služby a vypsáním výběrového řízení na nového nájemníka.

Nezávislou kulturu mladých lidí podporuje také Jakub Nepustil (Živé Prachatice) alespoň do doby, než se s přeložkou začne. Podle něj by Prachaticím výrazně pomohlo v redukci dopravy by bylo propojení Husinecké ulice a silnice II/141. „Vám nejde o to, aby byla doprava v Prachaticích vyřešená a řešila se dobře,“ řekl při jednání městského zastupitelstva.

Jan Klimeš (ČSSD) upozornil, že napojení Kralovy vily na pult centrální ochrany u městské policie bude otázka desítek tisíc korun. „Rozhodně nemám problém s monitoringem ze strany městské policie. Navrhuji ale, abychom do areálu Kralovy vily umístili fotopasti, což by bylo levnější,“ vysvětlil. S tím Barbora Koritenská nesouhlasí, fotopast podle jejích slov jen monitoruje pohyb, ale alarm by mohl přivolat hlídku městské policie. „A pokud bude město chtít, členové spolku na nákup alarmu přispějí z vlastních zdrojů,“ řekla.  I tak ale Jan Klimeš podal protinávrh, aby byla vila zabezpečena dvěma fotopastmi. S Barborou Koritenskou souhlasí také ředitel Městské policie Ivo Novotný. „Dvě fotopasti nás vyjdou na šestnáct tisíc korun a ty pouze zaznamenají případného zloděje. Připojení na pult centrální ochrany je lepší, hlídka může okamžitě vyjet na místo, je to efektivnější,“ vysvětlil Ivo Novotný.

Jan Bauer označil vedení města za politicky nemotorné, protože nechalo stav v Kralově vile dojít tak daleko. „Zrovna vilu, která je hlídaná veřejností, dojít tak daleko, že je tam drogové doupě. Už vůbec nemluvím tom, že na základech spolku Živá vila vznikl subjekt, který následně kandidoval v komunálních volbách. Podle mého názoru se z toho nemůžete dostat jinak, než se omluvíte, okamžitě to napravíte a pravděpodobně těm nadšencům, co tam chtějí dělat kulturu, vilu pronajme, to nemůže mít jiné řešení,“ vyzval Jan Bauer Martina Malého. „Alespoň do té doby, než se rozhodneme, co bude s obchvatem,“ upřesnil. Jeho slova doplnila Hana Bolková (ODS) tím, že obdivuje členy spolku Živá vila v tom, že se chtěli o vilu starat, i když vědí, že je určena k demolici. „A to je od nich úžasné. Myslím si, že oni by byli správní hospodáři a oni by mohli zamezit tomu, aby k takové situaci, jaká se stala, by nedošlo. Vila by měla být zabezpečena ne tím, že tam budou jezdit častěji městští strážníci, ale tím, že se o ní bude někdo starat,“ řekla s tím, že se jí nedávno dostalo informací, že drogově závislí se scházejí i na jiných místech města.

Na závěr diskuze ještě Jakub Nepustil doplnil, že není důvod měnit usnesení, protože se může stát, že dojde k vypsání řízení na nového nájemníka a pak debata o ceně zabezpečení nebude potřeba. „Přece zabezpečení pak už bude na novém nájemníkovi,“ uzavřel.

Návrh místostarosty Klimeše ale neprošel a Kralova vila bude zabezpečena alarmem napojeným na pult centrální ochrany a více se její kontrolu zaměří také strážníci městské policie.

Vypovědět smlouvu na pronájem Kralovy vily v Prachaticích přišel minulý týden Robert Zeman (Pro Prachatice), právě on byl tehdy u toho, když město Kralovu vilu Pavle Zelenkové pronajalo. Protentokrát se snažil přesvědčit zastupitele, aby vypsalo nové výběrové řízení na pronájem vily. „Může přece fungovat dál do doby, než bude rozhodnuto o obchvatu, jako kulturní centrum, nebo si objekt může pronajmou někdo úplně jiný,“ vysvětloval Robert Zeman.

Starosta Martin Malý (Nezávislí) hned po jeho návrhu vysvětloval, že cena, kterou platí za pronájem Technické služby, je úplně jiná než ta, kterou dříve platila Pavla Zelenková, a tedy spolek Živá vila (Platili 1000 korun za rok). Martin Malý uvedl, že stanovená částka pro Technické služby je 100 korun za metr čtvereční. Odhadem to vychází na celkovou částku čtyřiceti tisíc korun.

Při hlasování o možnosti vypsání výběrového řízení se k opozici připojil Zsolt Keckeméthy (Nezávislí). „Asi všichni víme, že obchvat je v nedohlednu. Je škoda, aby takový objekt nesloužil lidem a chátral,“ řekl s tím, že nechce, aby se v lokalitě rozvíjely sociálně patologické jevy. K němu se připojil ještě koaliční zastupitel Miroslav Lorenc (ANO).

Vedení města by tak mělo vypsat nové výběrové řízení na nájemníka, do kterého se spolek Živá vila s největší pravděpodobností přihlásí.

Ve spolupráci s Barborou Koritenskou zároveň přinášíme fotografie mapující částečně život původních majitelů objektu, rodiny Kralových, a také objekt v různém čase, vlastně od chvíle, kdy se o Kralovu vilu staral právě spolek Živá vila, který za tímto účelem vznikl, až po červen roku 2020.