VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prachatická koalice vládne s podporou Zdeňka Kollara, ale ne KSČM

Prachatice – Starosta Martin Malý ujistil, že poté, co ho odmítly Živé Prachatice a ODS neměl vlastně jinou možnost, než aby koalici podpořil Zdeněk Kollar. „Vy jste nás do této situace vmanipulovali,“ řekl.

6.11.2018
SDÍLEJ:

Nově zvolený starosta města Prachatice Martin Malý a místostarostové Jan Klimeš a Miroslav Lorenc.Foto: Deník/ Jana Vandlíčková

Tabulkou, která upřesňovala počty místostarostů v jednotlivých bývalých okresních městech Jihočeského kraje, vysvětloval v pondělí odpoledne bývalý a kandidát na budoucího starostu města Prachatice Martin Malý, jaká je situace na jihu Čech a to, že se dvěma místostarosty se Prachatice nijak nevymykají. Podotkl také, že za starostování Jana Bauera (ODS) byli v Prachaticích místostarostové dva. Na to měl ale Jan Bauer vysvětlení, když připomněl, že tehdy městský úřad přebíral agendu končícího úřadu okresního. 

Opoziční zastupitelé ODS, KDU-ČSL, Pro Prachatic a Živých Prachatic mohli argumentovat tím, že srovnává města nesrovnatelná už jen z pohledu počtu obyvatel.

„Města velikosti Prachatic mají místostarostu jednoho,“ podotkla Růžena Štemberková (KDU – ČSL) a nejen ona chtěla vysvětlení, proč Prachatice potřebují mít místostarosty dva.

„Práce stále přibývá,“ ujistil. Nakonec ale Martin Malý doplnil, že dva místostarostové jsou také důsledkem politických dohod v rámci koalice. „S tím, že je vhodné mít dva zástupce, jsem se netajil už před volbami,“ připomněl Martin Malý.

Podle Roberta Zemana (Pro PT) a Růženy Štemberkové přibývá práce hlavně pro úředníky a s těmi místostarosta nemá nic společného. Podle nich by bylo vhodnější přidat úředníky například na dopravní agendu nebo na odbor investic.

„Místostarostů může být x, ale jde o to, jak je kdo fungovaný a odborný, aby mohl udělat co nejvíc práce. Tohle zavání spíš tím, že jde o platy,“ komentoval situaci Robert Zeman. Přisadil si také Jakub Nepustil (Živé Prachatice): „V Prachaticích chybí profesionalita a odbornost, chybí městský architekt, chybí člověk na dotace a chybí člověk na komunikaci s veřejností. Já jen doufám, že až přijdeme s návrhem takové funkce na úřadě zřídit, nebudeme vypoklonkování s tím, že nejsou peníze.“ Navázal tak na odhad Martina Malého, že místostarosta bude stát město zhruba čtyři miliony korun.

Vedení bez kompetencí
Barbora Koritenská (Živé PT) vyzvala oba pány, aby řekli ještě před zvolením, co bude náplní jejich práce. Od Miroslava Lorence se to nedozvěděla, ten místo odpovědi vyzval zastupitele, aby ho nejprve zvolili. Zastání se mu dostalo od Martina Malého s tím, že to přece nemůže vědět. „Co bude dělat, zjistí až na první pracovní poradě v úřadu. Jednotlivé úkoly budou přerozdělovány podle situace,“ řekl s tím, že zrušení místa druhého místostarosty před osmi lety nebylo podle něj šťastné.

Kompetence starosty Martina Malého (Nezávislí) a jeho zástupců Jana Klimeše (ČSSD) a Miroslava Lorence (Ano) nejsou a nebudou pevně stanoveny. To z pondělního ustavujícího jednání zastupitelů Prachatic vyplynulo. Na jednotlivých pracovních úkolech se budou domlouvat. „Osobně bych se přimlouval k rozdělení kompetencí, aby všichni vedoucí městských organizací věděli, za kým se svým problémem jít,“ vyzval Michal Piloušek (Živé Prachatice) ale zřejmě se nic podobného nestane.

Martin Malý slíbil, že koaliční smlouvu subjektů Nezávislí, ČSSD a Ano 2011 jeho sdružení Nezávislí zveřejní na webových stranách. „Rozdělení kompetencí se tam stejně nedočtete,“ uvedl.

Nebyla jiná možnost
Vniveč přišla i výzva Jana Bauera (ODS), Barbory Koritenské a Michala Pilouška (Živé Prachatice), aby nedošlo ke zvolení vedení města s tichou podporou zastupitele Zdeňka Kollara. „Pan Kollar je členem KSČM a podle mých informací ze strany nevystoupil. Občané města ho zvolili právě jako zástupce této strany,“ upozornila Barbora Koritenská s tím, že je pro ni nepřijatelné, aby koalici v Prachaticích podporovali, byť jen tiše, komunisté. Podle Michala Pilouška je situace v Prachaticích popřením veškerých polistopadových hodnot. Martin Malý ovšem argumentoval tím, že ve městě velikosti Prachatic nejde o politiku, ale o lidi, kteří chtějí pro město pracovat. „Co je komunistického na opravách chodníků, ulic, Štěpánčina parku, letního kina či Malého náměstí. Vždyť tohle přece nemá s politikou nic společného,“ řekl.

Nebylo to nic platné, zvolení zastupitelé se totiž dozvěděli, že nepopiratelného vítěze voleb, sdružení Nezávislých, vlastně do této situace vmanipulovali. „Jaká tady byla jiná možnost, když Živé Prachatice odmítly jít s námi do koalice. Jaká tady byla jiná možnost, když ODS odmítlo s námi jít do koalice. Nebylo to nic platné, zvolení zastupitelé se totiž dozvěděli, že nepopiratelného vítěze voleb, sružení Nezávislých, vlastně do této situace vmanipulovali.

„Jaká tady byla jiná možnost po té, co Živé Prachatice odmítly jít s námi do koalice. Jaká tady byla jiná možnost, když ODS odmítla s námi jít do koalice. Nabízeli jsme jim koalici s ČSSD a ANO a chápu, že nechtějí vstupovat a legitimizovat současnou koalici na městě a dělat takzvaný fíkový list. Setkání s ODS beru jako formální, ale ve skutečnosti o spolupráci nešlo. Zbývala nám možnost jedenáctky s Pro Prachatice a případně KDU-ČSL, ale víme, že jsme spolu spolupracovali v letech 2010 až 2014 a moc nám to nešlo. Pro mě varianta jít do stávajícího půdorysu menšinové koalice, kdy nám ne politická organizace KSČM, ale jednotlivec jménem Zdeněk Kollar řekl, já ty vaše projekty znám a já je z velké části podporuji, já nemám problém vám pomoc. Tady byl patový stav deset na deset a nám prakticky nic jiného nezbylo a vy jste nás do této situace vmanipulovali,“ pronesl směrem k opozičním zastupitelům Martin Malý.

„Slabá – silná“ jedenáctka
Prachatická koalice má nadpoloviční většinu jedenácti hlasů v jedeadvacetičlenném zastupitelstvu. Ač se může zdát koalice velmi křehká, na ustavujícím jednání hlasovala s obrovskou jistotou. Odhlasovala post druhého uvolněného místostarosty, tajnou volbu pro vedení města, starostu Martina Malého, 1. Místostarostu Jana Klimeše i druhého místostarostu Miroslava Lorence. Ani v jednom případě opozice hlasovací lístky vůbec neodevzdala.

Neprošel přes ni ani banální návrh Barbory Koritenské, aby se jednání zastupitelů konala pravidelně jednou za měsíc. Ona sama totiž v přechozím volebním období vystupovala na zastupitelstvu v roli veřejnosti. Obyčejný Prachatičák totiž musí podle regulí vyčkat se svým příspěvkem na konec jednání zastupitelstva, do bodu Růžné. „Po pěti hodinách jednání zastupitelů, které se koná jednou za tři měsíce, už ten dotyčný buď odejde, nebo nemá chuť svůj problém řešit. Pokud by byla četnost zastupitelstev větší, neřešilo by se tolik věcí a lidé by dostali svůj prostor,“ argumentovala.

S jejím návrhem souhlasil také Jan Bauer, který se přikláněl k tomu dát prostor obyvatelům města ještě před jednáním zastupitelů. (Tak se to děje například ve Vimperku, půl hodiny před oficiálním zahájením mají obyvatelé možnost, říci zastupitelům, co jim vadí nebo se jim líbí, pozn. aut).

Koalice se ale bez mrknutí oka hlasování zdržela, a tak návrh neprošel. Starosta Martin Malý upozornil, že podle zákona se zastupitelé musejí sejít nejdéle jednou za tři měsíce. Zastupitelstvo tak bude svolávat podle potřeby.

Výbory až příště
Na konci ustavujícího jednání zastupitelů Martin Malý vyzval všechny zástupce stran a hnutí zastoupené v zastupitelstvu, aby nominovali své zástupce do finančního a kontrolního výboru. „Chceme, aby každý subjekt měl ve výboru zastoupení, proto budou výbory devítičlenné s tím, že Nezávislí budou mít členy dva,“ řekl.

Návrhy na členy výborů mohou strany a sdružení písemně doručit na radnici do 21. listopadu do 12 hodin.

Autor: Jana Vandlíčková

6.11.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 19 000 Kč Pomocní pracovníci v živočišné výrobě Pracovník do živočišné výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o krmení a dojení krav. Ošetřování a práce se zvířaty., Zaměstnanecké výhody:stravenky, naturálie,týden dovolené navíc., Kontaktní osoba:Ing.Jiří Aleš, tel.725 432 530, agrohostice@cbox.cz. Pracoviště: Agrodružstvo šumavské hoštice, 383 01 Prachatice. Informace: Jiří Aleš, +420 725 432 530. Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Operátor extruze. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: * závodní stravování, * stravenky, * příspěvek na dopravu (po zkušební době). Pracoviště: Bachl, spol. s r.o. - bohumilice, 384 81 Čkyně. Informace: Martina Bělíková, +420 720 966 742. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech uklízeč - uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - spolehlivost, pečlivost, Nabízíme:, - stabilní pracovní zázemí v mezinárodní firmě s dlouholetou tradicí, - stravenky, Kontakt:, - Robová Miroslava, tel.: 731123112, e-mail: personalni@sindelar-spedition.cz. Pracoviště: Šindelář spedition s.r.o. - netolice, Vodňanská, č.p. 533, 384 11 Netolice. Informace: Miroslava Robová, +420 731 123 112. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Dělník-zedník-betonář. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Práce na stavbách po celé ČR. Ubytování a cestovné na náklady firmy. Výuční list - možno i v jiném oboru - zaučíme. Práce na hlavní pracovní poměr celoročně. Možnost vysokých výdělků. Kontakt: Leoš Harvalík, tel.: + 608 652 060, e-mail: harvalik@hsbeton.cz. Pracoviště: Hšbeton s.r.o.- provozovna volary, Budějovická, č.p. 633, 384 51 Volary. Informace: Leoš Harvalík, +420 608 652 060.

Vysílač na Kleti.

Radiokomunikace spouštějí Kleť a Mařský vrch.

Strakonice, budova radnice. Ilustrační foto

Volby ve Strakonicích jsou neplatné, budou se opakovat

Budoucí maturantky se nebály vyjít s poezií do ulic Prachatic

Prachatice - Festival Den poezie probíhá každoročně v desítkách měst celé České republiky jako hold básnickému velikánu K. H. Máchovi a již několik let je počtem akcí nejrozsáhlejším festivalem poezie v naší zemi.

Nováčci z Vimperka opanovali další ročník T-Profi

České Budějovice, Vimperk - Čtvrtý ročník technické soutěže T-Profi vyhrál tým nováčků složený z žákyň ZŠ Smetanova Vimperk, studentů Střední školy Nerudova Vimperk a zástupce firmy Rohde & Schwarz Vimperk.

Opilý se řítil dvoustovkou po dálnici D3

Tábor/VIDEO/ – Policisté v úterý zveřejnili zprávu o divoké jízdě piráta silnic, která jen zázrakem neskončila tragédií.

Prvňáčci z Vodňanky potěšili prachatické seniory

Prachatice - V rámci Dne laskavosti se do Domova seniorů Mistra Křišťana vypravili žáci z obou prvních tříd ze ZŠ Prachatice, Vodňanská 287.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT