Na tuto akci přijal pozvání William Bradley Vice, který vyučuje americkou literaturu na Západočeské univerzitě v Plzni a Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze.

V pondělí 18. listopadu doktor Bradley Vice v Čajovně U Hrušky přednášel na téma Rozdíly mezi českou a americkou kulturou. Téměř čtyřicet zájemců vyslechlo v anglickém jazyce rozdílné vnímání životních postojů Čechů a Američanů. Třídenní cyklus přednášek zahájil starosta Města Prachatice Martin Malý, který amerického hosta v Prachaticích srdečně přivítal. Posezení   hudebně doprovodili naprosto originálním způsobem Kateřina Weissová a Ivan Boreš.

Druhý den 19. listopadu se setkal pan Bradley Vice se žáky ZŠ Zlatá stezka 240 a ZŠ Vodňanská v oddělení pro děti a mládež MěK Prachatice. Pan Bradley Vice ve svém rodném jazyce v tempu a úrovni přizpůsobené žákům vysvětloval pomocí srovnání základní rozdíly mezi výslovností, zvyky a tradicemi obou národů, jak je po pěti letech života v České republice on sám vnímá. Zároveň paní knihovnice nabídly pohádky a příběhy psané v anglickém jazyce, které jsou v oddělení k dispozici.

V odpoledních hodinách pan Bradley Vice navštívil studenty SPgŠ Prachatice se dvěma literárními besedami na téma Představení nositelky Nobelovy ceny za literaturu Toni Morrisonové a spisovatele Marka Twaina.

Vrcholem Dnů americké kultury byl literárně hudební večer v Městském divadle Prachatice s názvem Music – Gospel, Blues, Jazz, All Black Art Forms + Concert.

Celým večerem provázel ředitel KIS Prachatice Michal Piloušek. William Bradley Vice četl z knih Toni Morrisonové. Do češtiny stejně jako předcházející den tlumočila slečna Bc. Simona Kopnická. Mgr. Hana Mrázová, ředitelka Městské knihovny Prachatice a radní města Prachatice na závěr poděkovala všem vystupujícím.

Ve středu 20. listopadu se ještě setkal v Aule prachatického Gymnázia se studenty maturitních ročníků.

Pan William Bradley Vice byl pobytem v našem historickém městě okouzlen a sám navrhl další spolupráci.

Ludmila Bicanová