Prachatická knihovna totiž zavedla systém, kdy si čtenář objedná tituly po telefonu, knihovnice je připraví do skříňky ve vestibulu a následně dotyčného kontaktuje prostřednictvím telefonního hovoru nebo e-mailu, kde se čtenář dozví číslo skříňky a čas, ve který si musí objednané knihy vyzvednout. Vrací je pak výhradně do biblioboxu v Zahradní ulici. "Ještě, že bibliobox máme. Při zavření knihovny chodíme box vybírat i čtyřikrát denně," říká Hana Mrázová a podle ní to jen dokazuje jeho nutnost v Prachaticích a zároveň také zájem čtenářů o půjčování knih. Vrácené knihy vždy putují na pár dní do karantény. Teprve potom se objeví zpět v regálech a půjčit si je mohou další zájemci.

Covidové zákazy dovolily prachatickým knihovnicím částečně knihovnu přestavět pro lepší orientaci. "Ve studovně jsme změnili systém, aby byl jak pro čtenáře, tak pro knihovnice pohodlnější a měli potřebnou regionální literaturu po ruce," popisuje ředitelka s tím, že zároveň knihovníci provádějí odborné práce jako jsou například každoroční statistiky. Zároveň se ale i knihovna více přesunula do on-line prostoru, což bylo ještě před rokem téměř nemyslitelné. "Zavedli jsme on-line registraci nových čtenářů a musím říci, že služba je to velmi žádaná," hodnotí Hana Mrázová. Nedávno zpracované statistiky říkají, že od ledna letošního roku 3 270 čtenářů si bezkontaktně zapůjčilo 7 462 různých dokumentů. Obrovský nárůst zájemců ale knihovnice zaznamenaly ze strany studentů, kteří potřebují pomoc s rešeršemi k vypracování seminární, bakalářských nebo diplomových prací. "Kolegyně ve studovně se nezastaví," dodává ředitelka prachatické knihovny.

Letošní rok je v prachatické Městské knihovně ve znamení stovky. Právě před sto lety totiž v Prachaticích začalo oficiální veřejné půjčování knih v české veřejné knihovně. A tak knihovnice neváhají každou stovku náležitě oslavit. Drobný dárek tak dostal stý letošní návštěvník, zmínit knihovnice musely také stou vypůjčenou knihu, stejně jako prvních sto letos ujetých kilometrů při rozvážce knih do obcí Prachaticka. "Stovka se bude letos prolínat celým rokem. Připravujeme stovkové výstavy a další akce," ujišťuje Hana Mrázová a hned připomíná, že knihovna je jedním z mála míst, kde se odehrává nějaká kultura i v době zákazů a omezení. Čtenáři, kteří si totiž přijdou vyzvednout své knihy, si mohou prohlédnout výstavu 100x Šumava v literatuře, kterou připravil milovník Šumavy a regionální spisovatel Jaroslav Pulkrábek.

Stovka se objeví také ve virtuální Univerzitě 3 věku, která je určena seniorům od pětašedesáti let. Pro ty zase knihovna připravuje 100 míst na jihu Čech, do kterých sice není možné vyrazit fyzicky, ale procházky budou prostřednictvím internetového světa. "Poprvé také vyzkoušíme on-line besedu. Na to se moc těším," říká Hana Mrázová. Stovka podle jejích slov bude také motivem na tašce s logem Městské knihovny v Prachaticích a chystá se také soutěž 100 kroků do knihovny, která bude určena pro děti. "Kolegyně ji měly připravenou pro fyzicky příchozí, ale teď jsme nuceny ji přesunou do on-line prostoru," uzavírá Hana Mrázová a už se těší, až poleví omezení, aby se ona a její kolegyně knihovnice zase setkaly se čtenáři tváří v tvář.