Přestože se zkouškami začala Marcela Haspeklová zhruba v září loňského roku, možnost zkusit si nový muzikál přímo na jevišti s herci a zpěváky a živou hudbou měla až ve čtvrtek, tedy přesně den před premiérou v Prachaticích. O tom, jak náročné přípravy byly, svědčí i fakt, že se večeerní generálka chystala už od osmi hodin od rána a skončila hodně dlouho v noci.

Nicméně výsledek ocenili druhý den diváci dlouhotrvajícím potleskem. I přes všechnu trému bylo na všech aktérech znát, že výsledek stál za to. A jaké měli někteří z nich krátce po představení pocity? "Strašná úleva, že všechno dobře dopadlo. Mám radost nejen za sebe, ale za všechny, že ze sebe vydali všechno, co mohli, a výsledek byl perfektní. Spíš bych všem zúčastněným poděkoval a věřím, že představení bude víc," doufá autor hudby Jan Hovorka.

"Je to klišé, ale sešla se vynikající parta lidí v rozdílném věku, sedli jsme si hlavně lidsky a doufám, že to bylo tím, že jsme to chtěli dělat, že jsme si to užili, i když tréma byla trochu znát. A když bude další příležitost, určitě do toho půjdu znovu. Je to zkušenost i v tom, že je to jen hra a po představení jde všechno nechat na jevišti a nebrat si to s sebou domů do dalšího života," říká Jan Holý.

"Myslím si, že se to povedlo a čas, který jsme tomu dali, za to stál. Vždycky je premiéře co vytknout, ale nervozita se projevila na všech, jak na hercích, muzikantech, zpěvácích. Teď bude potřeba vychytat některé věci, které nejsou ještě úplně dokonalé," dodal Jan Mikeš, který ztvárnil hlavní mužskou postavu Jiřího.

Druhou premiéru odehraje DUTAM dnes večer, tedy v neděli 24. dubna ve Strunkovicích nad Blanicí. I na ni ale byly lístky beznadějně vyprodány během několika dnů. Jak ale ujišťuje režisérka a autorka scénáře Marcela Haspeklová, v plánu jsou už minimálně dvě další představení v květnu. "To první bude ve Zbytinách, druhé v Lažištích," říká Marcela Haspeklová.

Více k páteční premiéře v pondělním tištěném vydání Prachatického deníku.