Do komunálních voleb šlo sdružení nezávislých kandidátů Prachatice společně s tím, že by mohlo získat jeden mandát v prachatickém zastupitelstvu.

Voliči jim dali větší šanci, sdružení získalo mandáty dva a jsou pomyslným „jazýčkem na vahách“. Jejich dva hlasy rozhodnou o tom, jak bude vypadat vedení prachatické radnice v příštích čtyřech letech. Lídr kandidátky a dnes už také zastupitel Jan Kotrba odpověděl na několik otázek Prachatického deníku.

Získat při prvních volbách hned dva mandáty v zastupitelstvu je velký úspěch. Na kolik zastupitelů jste si před volbami věřili?

My jsme doufali v jednoho. Máme dva a víme, že je to velký úspěch, ale také zodpovědnost vůči našim voličům.

Když jsme u voličů, kdo je podle vás volič sdružení Prachatice společně?

Pokud jde o věk, myslím, že ten nerozhodoval. Rozhodl náš nekonfrontační způsob kampaně a také to, že nemáme žádnou politickou historii. To jsou z mého pohledu důvody, proč nám voliči dali důvěru a my jsme za to vděční. Zároveň si uvědomujeme, že naše dva hlasy jsou pro budoucí podobu města velmi důležité.

Zástupci ODS poděkovali manažerce ODS v Prachaticích Ivetě Uhlíkové (uprostřed) za pomoc s předvolební kampaní.
Opozice začala jednat o koalici v Prachaticích

Co pro Prachatice společně bude priorita?

Budeme prosazovat zásadní témata, která jsme slíbili před volbami. Tedy změna konceptu městského bydlení v Prachaticích, rekonstrukce chaty na Libíně, parkování nebo podpora lékařských profesí.

Původní myšlenka party okolo vás byl spolek Kulturou a vzděláním společně, tedy pořádání kulturních a vzdělávacích akcí v Prachaticích. V jaké chvíli jste se rozhodli, že budete kandidovat do prachatického zastupitelstva?

Kulturní a společenské akce jsme začali organizovat v roce 2021. Snad kromě jedné na nich bylo vždy plno. Od příchozích jsme slyšeli jen samou chválu. Tihle lidé nás „nakopli“ a dodali nám odvahu. Od nich jsme také získali dostatečnou podporu, abychom se vůbec mohli do předvolebního boje zapojit a nakonec nám také dali svoje hlasy. My se budeme snažit je nezklamat.

ODS + TOP 09 + NK vybojovali pět mandátů. O jeden více než v minulém volebním období. Přípitek nesměl chybět.
Nová koalice v Prachaticích se začíná rýsovat. Starosta může skončit v opozici

Znamená to, že spolek Kulturou a vzděláním společně končí a budete se věnovat komunální politice?

Kultura byla a zůstane mým koníčkem. Byl jsem předsedou spolku, ale jeho vedení v nejbližší době předám některému z mých kolegů. V organizování akcí budeme pokračovat.