Podle informací šéfa stavebně správního odboru prachatické radnice Antonína Jurči došlo s největší pravděpodobností vinou únavy materiálu k odlomení části ukazatele. Je jisté, že město ale poškozené hodiny opraví. Přece jsou na Malém náměstí od prosince roku 1971 a svého času se tradovalo, že jsou největší ve střední Evropě.

Odlomená část má délku 1,8 metru. „Ihned po zjištění, že jsou hodiny poškozené, byla odlomená část uložena v areálu Technických služeb Prachatice,“ uvedl Antonín Jurčo. Ukazatel má celkovou délku 3,6 m a je tvořen třemi částmi vzájemně spojenými nerezovými trny.

Zástupci vedení radnice možnou opravu prodiskutovalo s místní kamenickou firmou a čeká na cenovou nabídku opravy. „Tu bychom měli mít někdy v polovině září, protože pro její zpracování je nutné zjistit dostupnost odpovídajícího kamene pro případnou výrobu nového ukazatele,“ uzavřel šéf stavebně správního odboru města.

Fotogalerie: Slunečním hodinám chybí ukazatel

Sluneční hodiny v Prachaticích:
- Originální geometrická plastika z mramoru od sochaře Zdeňka Šimka z let 1969 – 1970
- Dlouhá léta patřily největším v Československu, pak v Česku a uvádělo se, že i ve střední Evropě. V roce 2003 je rozměry předčily sluneční hodiny v Třešti a v roce 2018 v Bezvěrově
- Stojí v nadmořské výšce 556 m n. m
- Prachatice hodiny vlastní od 6. prosince 1971
- V roce 2001 byla provedena oprava hodin, byl opraven ukazatel a hodiny byly kompletně očištěny