Podle informací Michala Čarvaše, ředitele Nemocnice v Prachaticích, jsou v tuto chvíli v nemocnici naočkovat zhruba padesát lidí. Další dávky očkovací látky do Prachatic dorazí začátkem příštího týdne. "V tuto chvíli se chce očkovat přibližně polovina ze čtyř stovek zaměstnanců nemocnice," upřesnil Michal Čarvaš. Ti budou naočkováni proti covid-19 v polovině příštího týdne. Pak prachatická nemocnice spustí očkování v sociálních službách. Organizační schůzku se zástupci sociálních služeb plánuje Michal Čarvaš na tento pátek 8. ledna, tam se domluví kdy a jak se očkování spustí. S očkováním lidí v sociálních službách by měli nemocnici pomáhat praktičtí lékaři z okresu Prachatice. "Chceme spolupracovat s praktickými lékaři, ti by se měli zapojit. My nabídneme to, co umíme, zajistíme veškerou agendu, a praktici zase pomohou znalostmi a budou u samotného očkování," uvedl ředitel prachatické nemocnice. Rezervační objednávací systém má už prachatická nemocnice připravený i pro další skupiny lidí. Následovat budou ambulantní specialisté, záchranáři, členové hasičského sboru, policie a lidé starší osmdesáti let.

Očkovací místnost v prachatické nemocnici bude fungovat minimálně do poloviny února, než se rozjede očkovací strategie plánovaná Jihočeským krajem, kterou v pondělí představil hejtman Martin Kuba. V nemocniční očkovací místnosti je administrativní prostor, kde jsou očkovaní zapsáni do celorepublikové evidence očkovaných i nemocničního systému, následuje konzultace s lékařem, který očkovanému vysvětlí, co ho čeká a předá mu termín pro aplikaci druhé očkovací dávky. Následuje samotné očkování a další část místnosti pak slouží pro odpočinkovou půlhodinovou lhůtu po očkování. To pro případ, že by se projevila jakákoliv alergická reakce. "Kdyby se projevila, je zde připraveno anesteziologické zázemí a lékař v dosahu," vysvětlil Michal Čarvaš.

Očkování koordinuje nemocnice přímo s hejtmanstvím Jihočeského kraje. Očkovací centrum, které zvládne aplikovat až pět set očkovacích dávek denně, by mělo podle plánů hejtmana Martina Kuby být v každém okrese Jihočeského kraje. "Bude i v Prachaticích," řekl Michal Čarvaš. Mezi vytipovaná místa v Prachaticích patří sportovní hala. "Ano, počítáme s tím, že halu dáme k dispozici pro tyto účely," potvrdil Prachatickému deníku Martin Malý, starosta Prachatic.