Tentokrát je to za rok 2014. Včera dopoledne dobrou zprávu oznámil starosta Martin Malý s tím, že jede o pátý titul v řadě. „To se v republice zatím nikomu nepodařilo," neskrývá prachatický starosta svou radost.


Nově získaný titul je cennější o to, že Prachatice porazily do UNESCO zapsaný Český Krumlov, který skončil za Jindřichovým Hradcem na třetím místě. „Mám radost i z toho, že máme před Českým Krumlovem slušný bodový náskok. Navíc konkurence byla v letošním roce opravdu velká. O titul bojovaly také Třeboň nebo Slavonice," ujistil Martin Malý s tím, že druhý Jindřichův Hradec měl o dvacet a třetí Český Krumlov o pětadvacet bodů méně než Prachatice.


Body se jednotlivým přihlášeným městům přičítají v různých oblastech. „Jde o to, co se v uplynulém roce udělalo pro památky, ale také o jejich využití ve prospěch veřejnosti či kultura a sport," popsal starosta, který se zúčastní celostátního slavnostního vyhlášení Historického města roku 2015, kam byly Prachatice opět nominovány.


Za ocenění jihočeské Historické město roku 2014 získají Prachatice sto tisíc korun. „Peníze opět půjdou do obnovy historických památek," slíbil Martin Malý.

Historické město Prachatice:První titul Historické město roku získaly Prachatice v roce 2002, a to dokonce v celorepublikovém měřítku.
Od té doby se do soutěže hlásí pravidelně. Celkově mají Prachatice titulů jihočeské Historické město roku šest.
V minulých letech sice město neuspělo v republikovém finále, ale v rámci jižních Čech zvítězily Prachatice popáté v řadě.