O zapsání na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO začne usilovat vedení města Prachatice. Alespoň tak v pondělí rozhodli prachatičtí zastupitelé.


„Prachatice a Zlatá stezka na to mají a stojí za to se do seznamu dostat," hodnotil starosta města Martin Malý s tím, že v současné chvíli jde o začátek celého kolotoče, jež může dostat Prachatice na celosvětový seznam památek. „Musíme zpracovat plán ochrany památek a následují další administrativní kroky," vysvětlil postup Martin Malý s tím, že začne jednat s vedením města Pasov, které je výchozím bodem Zlaté stezky.


Zastupitelé souhlasili bez zaváhání, jsou si vědomi toho, že zápis do UNESCO může pro město znamenat zvýšení cestovního ruchu a tím více peněz do městské kasy.


To potvrdil i historik a ředitel Prachatického muzea Pavel Fencl. Podle jeho názoru je sice těžké se na seznam dostat, ale pokud by se to povedlo, tak město z toho může jen profitovat.


„Jde o jednoznačně pozitivní věc. Zvýšil by se zájem turistů z celého světa o návštěvu našeho města," řekl Pavel Fencl s tím, že by se tak zvýšil i zájem cestovních kanceláří, které pořádají právě výlety po památkách 
UNESCO.
Podle Martina Malého nebude případné přijetí města na prestižní seznam znamenat žádná omezení. Není to ale otázka roku, zápis je reálný zřejmě v roce 2016.