Na začátek září je totiž naplánováno zahájení prací na viaduktu spojující Vimperk s Prachaticemi a s nimi omezení provozu na této jedné z nejrušnějších vimperských komunikací. Navíc dojde k rozdělení města na dvě části.

„Stavební práce jsou naplánovány na období od září 2009 do března 2011 včetně technologických přestávek po etapách. Letos budou provedeny práce na podchycení základů opěr podjezdu. Komunikace bude od 7. září do 7. listopadu tohoto roku částečně uzavřena a provoz sveden do jednoho pruhu. V termínu od 7. září do 1. listopadu je plánovaná výluka na železniční trati,“ potvrdila připravované dopravní omezení mluvčí jihočeského krajského úřadu Kateřina Koželuhová s tím, že o dalších uzavírkách a výlukách v příštím roce budou občané včas informováni.

Záměrem dlouho diskutované stavby je zvýšit výšku viaduktu, který se často stával pastí pro projíždějící kamiony.

Během příštího roku se stavebníci pustí do vybudování odděleného podchodu pro chodce a poté dojde k úplnému uzavření viaduktu a auta se z jedné části města do druhé budou muset vydat po objížďce. O její trase se vedl několik měsíců trvající boj. Plánovaná objížďka přes Boubskou totiž měřila dvanáct kilometrů a na mnohem kratší variantě procházející Boubínskou ulicí, se investor nechtěl finančně podílet. Jen úprava železničního přejezdu si totiž podle původního rozpočtu žádala pět milionů korun.

„Nakonec jsme po jednání s Českými drahami celou věc vyřešili poloautomatickým zabezpečením přejezdu a další nutnou položku, čtyři miliony potřebné na zajištění skalního masivu, jsme pokryli pomocí dotace,“ prozradil rozuzlení celé záležitosti kolem objízdné trasy vimperský místostarosta Bohumil Petrášek.

Díky tomu se pro osobní dopravu více než dvanáctikilometrová objížďka scvrkne na pouhé stovky metrů.

„Ta původní trasa by již tak dlouhé dojíždění z Prachatic do Vimperka prodloužila o polovinu, takže samozřejmě vítám, že se podařilo najít kratší řešení,“ přivítal výsledek Miloš Beneš, který z Prachatic do Vimperka skrze zmíněný viadukt jezdí do práce.

Jaroslav Pulkrábek