Vyloučit lokální rozlití vody z řek a potoků vlivem tání a zablokování řečišť odlomenými ledovými krami ale stoprocentně nelze. Byť je momentálně nad Husineckou přehradou Blanice z větší části zamrzlá, změna může nastat již v následujících dnech, kdy meteorologové předpovídají oteplení a oblevu, i když jen na krátkou dobu. Podle hrázného Husinecké přehrady Bedřicha Křivánka drží pracovníci Povodí Vltavy pro možné komplikace i pohotovosti. V případě potřeby jsou připraveni použít techniku k rozbití ledových ker a uvolnění řečiště.


Z Blanice rozlité vinou ledových bariér nemá momentálně obavy ani starosta Vladislav Klabouch ze Záblatí, které leží nad Husineckou přehradou, ani Karel Matějka ze Strunkovic nad Blanicí ležících pod hrází. „Pro nás by bylo horší, kdyby začalo rychle tát a voda by tekla z kopců od Libínského Sedla,“ tvrdí Klabouch. Podle monitorovacích stanic je v řečištích vodních toků na Prachaticku dost volného místa a hladiny jsou všude v normálu.

Sníh a voda:
Přibližně třicet milionů kubických metrů vody leží ve sněhové pokrývce nad Husineckou přehradou. Jen pro představu, plná nádrž vodního díla Husinec zadržuje šest a půl milionu kubických metrů vody. Podle přepočtových vzorců se při běžném tání dostane do povrchových zdrojů jen třetina uvedeného množství, zbylé dvě třetiny se zhruba ve stejném poměru odpaří a vsáknou do půdy.