„To byl s jistotou podvodník,“ řekla včera Deníku Jana Krejsová. Právě u jejího domu zhruba sto sedmdesát centimetrů vysoký muž v obleku zazvonil.
Přišel s tím, že nabízí slevu na služby zákazníkům operátora O2. „Mně osobně slíbil slevu na vyúčtování služeb zhruba tři sta korun, ale bez sepsání jakékoliv smlouvy,“ vysvětlila další z navštívených žen Miroslava Hemmerová. Podmínkou slevy však bylo to, že jednu částku zmiňované slevy zaplatí ihned. „Takže po mně chtěl tři stovky na ruku,“ vysvětlila s tím, že mu samozřejmě nic nedala a telefonovala Janě Krejsové, na jejíž bydliště se u ní neznámý muž dotazoval. Miroslava Hemmerová pak návštěvu neznámého muže oznámila včera ráno na služebnu Městské policie v Prachaticích.


Příchodu neznámého muže předcházel v obou zmíněných případech telefonát, kdy jakýsi operátor nabízel stejnou službu s tím, že domácnosti navštíví s novou smlouvou. Když ale Jana Krejsová chtěla poslat nabídku e–mailem, operátor okamžitě zareagoval tím, že mají ve městě zástupce, který ji během několika málo minut navštíví. To se právě stalo. „Ten člověk mi přišel podezřelý od pohledu. Byl sám, nedokázal se mi ani představit a neměl ani žádnou průkazku. Musel přijet autem, neboť byl jen v saku. Od první chvíle ale ve mně nebudil důvěru, vypadal jako hejsek,“ popsala setkání s mužem Jana Krejsová. Dodala, že po ní ale chtěl za sepsání smlouvy už pět set korun. „Vypoklonkovala jsem ho během pěti minut,“ řekla a domnívá se, že určitě tyto dvě domácnosti nebyly jediné, které ten večer dotyčný muž navštívil.


Jana Krejsová pak okamžitě upozornila přes e–mail ředitele Městské policie Iva Novotného. „Popsala jsem mu situaci s tím, aby na takové případy byli strážníci připraveni. Určitě nepřišli jen k nám. Může se to opakovat,“ dodala Jana Krejsová. Upřesnila, že zároveň okamžitě e–mailem upozornila také vedení firmy svého mobilního operátora. „Zatím ale od nich nepřišla žádná odpověď,“ ujistila.


Prachatická policejní mluvčí Martina Joklová poté, co jsme jí na případ upozornili, zjistila, že nikdo z obyvatel města zatím nevolal policejní linku s podobným ohlášením. „V každém případě by ale lidé měli být velmi obezřetní. Především senioři jsou v těchto případech velmi důvěřiví a mohou podobnou smlouvu podepsat. Podvodníci mají celou škálu fíglů,“ upozornila Joklová.


Ředitel městské policie Ivo Novotný však po telefonickém a e–mailovém upozornění vyslal hlídku strážníků, aby celý případ prověřila. „Hlídka jednu z žen vyslechla a my jsme usoudili, že to je případ pro policii České republiky,“ řekl Novotný. Policisté z Obvodního oddělení Prachatice to zatím ale berou jako upozornění, které v tuto chvíli není možné prověřit. „Zatím nemůžeme případ začít šetřit,“ řekla Joklová.


Poté, co jsme celou událost popsali tiskovému mluvčímu společnosti Telefonica O2 Martinu Žabkovi, řekl, že šlo se stoprocentní jistotou o podvodníka a s firmou nemá nic společného. „Naši lidé ani lidé z námi najatých organizací nesmějí po zákaznících žádat jakoukoliv finanční hotovost,“ tvrdil Martin Žabka. Vzápětí dodal, že člověk vyslaný jejich firmou se musí jak představit, tak i prokázat kartou, kde je uvedeno telefonní číslo. Právě na něm si může dotyčný zákazník okamžitě ověřit, zda dotyčný člověk opravdu zastupuje společnost Telefonica O2.