Dnes, 24. října, vpodvečer se totiž sešli zástupci Pro Prachatice, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a ODS. Podle Zemana se na jednání měl potvrdit předjednávaný koncept vedení radnice, který obsahoval starostu, jednoho místostarostu a dalších pět radních. Jde v této chvíli o první oficiální informaci,až dosud všichni, kdo získali mandát v zastupitelstvu, vyčkávali.
I přesto, že všichni zástupci stran a sdružení dopředu věděli o tom, že budoucí koncept prachatické radnice nepočítá se dvěma místostarosty, KDU-ČSL trvala na druhém postu místostarosty. ODS zase podle tiskové zprávy, jíž rozeslalo Pro Prachatice, vznesla požadavek na post starosty. Zástupci Volby pro město rovnou upozornili, že nechtějí být zastoupeni v radě města. „Vzhledem k proběhlým intenzivním jednáním v průběhu předchozích sedmi dnů, ve kterých bylo diskutováno vše se všemi potencionálními partnery, Pro Prachatice ukončily jednání o středopravém projektu z důvodu odchýlení požadavků od předjednávaného a dle Pro Prachatice jedině možného uspořádání v rámci středopravého konceptu vedení města v období 2010-2014,“ uvedl Robert Zeman.
Tak radikální už ale není lídr a místopředseda místní organizace TOP 09 Tomáš Novák, který tiskovou zprávu k povolebnímu vyjednávání rozeslal novinářům jako první. Hovoří však pouze o dočasném ukončení jednání. To mohlo zajistit rozložení sil středopravé koalice v poměru hlasů v prachatickém zastupitelstvu 13:8. „Po prvním kole společného jednání subjektů zastoupených v navrhované koalici došlo totiž k zásadní neshodě, jejíž příčinou byl požadavek na post starosty ze strany ODS i sdružení PRO Prachatice a neústupný požadavek na místo druhého místostarosty ze strany KDU-ČSL,“ uvedl Tomáš Novák.
Zeman ani Novák však neuvedli další postup. Tomáš Novák ovšem ještě v noci poslal SMS zprávu o tom, že zástupci TOP 09 dále jednají. Neuvedl však s kým ani možné další varianty. Další oficiální zprávy tak budou k dispozici s největší pravděpodobností až v pondělí během dopoledne.
Může ale dojít ke spojení Pro Prachatice, ČSSD, jež volby ve městě jasně vyhrála a získala šest mandátů, a KSČM. Pokud by k takovému spojení došlo, byl by poměr hlasů 12:9. Takové spojení by proto mělo pohodlnou většinu v prachatickém zastupitelstvu.