Evakuovaní lidé, před dveřmi zábrany nebo pytle s pískem, obavy v očích při pohledu na stoupající hladinu Blanice a dalších toků, únava a spánkový deficit. Tak vypadala na Prachaticku neděle 2. června.


Boj s velkou vodou začal na některých místech už v sobotu večer a lidé si tak mnohde neodpočinuli dvacet čtyři hodin. O klidném spánku nemohla být v uplynulých dvou dnech řeč. S vydatnými srážkami se začali potýkat obyvatelé Protivecké ulice ve Strunkovicích nad Blanicí už v sobotu večer a voda se jim kolem domů a v některých i uvnitř valila ještě včera ráno.


O mnoho lépe na tom nebyli ani dobrovolní hasiči v Husinci, který je první na ráně ve chvíli, kdy Husinecká přehrada začne upouštět větší množství vody. Ještě v sobotu v podvečer to bylo kolem deseti krychlových metrů za sekundu. Přítok byl ale mnohonásobně vyšší a ještě v noci začala přehrada pouštět kolem patnácti kubíků a ráno se odtok ještě zvýšil.


Lidem pod přehradou nezbylo než začít vynášet vše, co šlo, do horních pater a na půdy a pak jen čekat. Husincem krátce po čtvrt na deset zaznělo včera jasné varování: „Zpráva pro obyvatele zátopového území. Mezi desátou a jedenáctou hodinou očekáváme přeliv přehradní hráze a následnou povodeň. Žádáme občany o zajištění svého majetku a možnou evakuaci." V té chvíli už obyvatelé opouštěli své domy. 

Srážky:
Do nedělního rána napršelo za 24 hodin největší množství srážek na Šumavě. Denní úhrny byly okolo 75 mm za 24 hodin, podle radarových odrazů i více. 

Prakticky všechny toky v regionu se ze soboty na neděli zvedly natolik, že se dostaly až do třetí povodňové aktivity. Logicky největší pozornost se upírala na Husineckou přehradu a na města a obce pod ní. kdo mohl, sledoval už v noci ze soboty na neděli hydrometeorologické předpovědi a připravoval se na nejhorší.


S ránem už bylo na řadě míst jasné, že se někteří lidé budou muset sbalit a na čas své domovy nuceně opustit. „V půl páté nás vzbudila siréna, že se máme začít připravovat na evakuaci. Je kolem desáté a teď nás začali hasiči obcházet, že se máme sbalit a jít pryč. Všechno, co šlo, máme nahoře," řekla Kateřina Kotrzínová. Nic víc se dělat nedá. „Už jsme to tu zažili v roce 2009, takže se zase připravujeme, ale připravit se na to pořádně nedá," dodala. Stejně se na situaci s rozvodněnou Blanicí dívají i další starousedlíci podél jejích břehů.


Kdo mohl, sbalil si věci a odjel ke známým nebo příbuzným do horní části Strunkovic nad Blanicí. „Mamince je osmdesát let a už potřetí ji takhle stěhujeme k sobě na vršek. Měli jsme dvě hodiny abychom všechno, co šlo, odstěhovali do patra. Tak jsme vypnuli plyn a elektriku, co jiného se dá dělat. Ale nejsme v tom sami. Hodně zlé je to prý v Netolicích i ve Vitějovicích kolem Zlatého potoka, tam už mají vodu lidi taky v barácích," dodala další z obyvatelek Strunkovic nad Blanicí s obavami, aby se dcera, která přijela na víkendovou návštěvu z Prahy, měla vůbec kudy do hlavního města vrátit. „Ještě, že tu máme naše hasiče. Syna jsem poslala aspoň na hodinu se vyspat. Nikdo z nich za to nic nemá, ale pomáhají, kde se dá a jsou na nohou už od včerejšího večera," poznamenala.


Ne všichni ale snahu dobrovolných hasičů oceňují. „Musíte se sbalit a jít pryč," oznamoval včera dopoledne jednomu z obyvatel v zátopovém území velitel zásahu. „Já nikam nejdu, ještě je dost času," mávnul pán rukou, překročil zábranu ve dveřích a zašel do domu. „Někteří lidi se prostě nepoučí," procedil jen mezi zuby hasič. „Dva starší lidi už jsme museli pomoct evakuovat," dodal jeho kolega.

Dobrovolní hasiči museli během dne několikrát uzavřít most ve Strunkovicích nad Blanicí kvůli zprávám o přelivu přes přepadová okna na Husinecké přehradě. Ve chvíli, kdy zase most otevřeli, a na krátký okamžik ustával déšť, věřili všichni, že se situace zklidní. Déšť ale neustával a co chvíli bylo vidět, jak někdo mobilním telefonem zjišťuje aktuální stav. „Jde to vrchem, do hodiny je to tady," zaznělo během neděle ve Strunkovicích několikrát. Kolem půl druhé odpoledne už bylo zřejmé, že je voda rychlejší a hladina Blanice se zvedá. „Teď je tu tak pětapadesát kubíků navíc, nahoře teče přes hráz osmdesát a má jít až sto pět. Trochu se to mění podle toho, jak nahoře prší, ale asi se tomu nevyhneme. Když to dobře půjde, vystoupá tu Blanice ještě tak o půl metru, možná támhle k těm vratům," ukazuje místostarosta Rudolf Toušek. I on je stejně jako dobrovolní hasiči a celá řada dalších lidí na nohou od sobotního večera.

Evakuovalo se i v Husinci. I tady dobrovolní hasiči po osmé hodině začali obcházet dům od domu a upozorňovali jejich obyvatele na možné nebezpečí a evakuaci.

Právě v Husinci si ale lidé kolem Blanice hodně nahlas posteskli, že slibovaná protipovodňová opatření zůstala od roku 2002 z velké části pořád jen na papíře. A nejen to je trápí. „Od čtyř od rána jsem se snažil dovolat na povodňovou komisi na kraji. Tady bylo jasné, že budou domy pod vodou, ale na krajské komisi je jenom vrátný. A okresní povodňová komise dalším upouštění přehrady rozhodnout nemůže. Jen mi řekli, že je kontaktovali, ale to jsem se dozvěděl až v osm hodin ráno. Když vám do přehrady teče sto kubíků, bylo třeba odtok zregulovat dřív. A ještě vám řeknou, že můžou upouštět málo, aby neohrozili lidi dole po proudu. A teď se tak neděje a až poteče přes přehradu sto dvacet kubíků, tak se těch lidí dole bude někdo ptát," zlobil se včera ráno majitel jednoho z domů u Blanice v Husinci.

„Je mi jasné, že hrázný o tom sám rozhodnout nemůže, ale ty komise jo. Kdyby v noci už nechali pouštět čtyřicet kubíků, měli by v přehradě dost času udělat si místo pro další vodu," dodal. Od sobotního večera už si i on postupně balil věci do krabic a nosil všechno na půdu. „Už jsem tu zažil všechny povodně od roku 2002 a nejméně pětkrát šestkrát jsem nosil věci na půdu, naštěstí se pak počasí zlepšilo," dodal.