Pomocí čtečky takzvaných QR kódů se totiž můžete přesvědčit jak místo, na kterém se právě nacházíte, viděl a zažíval ve svém díle některý z autorů románů, povídek či dokonce detektivek. Od Karla Klostermanna přes Ladislava Stehlíka až třeba po Davida Žáka či Martina Sichingera.

„Projekt vznikl vlastně jako vedlejší produkt festivalu regionální literatury Šumava litera, který se letos podruhé uskuteční ve Vimperku. Cílem bylo propojit knihy a krajinu, kde se děj odehrává a ukázat Šumavu z poněkud jiného úhlu,“ přiblížil podstatu tohoto nápadu ředitel vimperského kulturního střediska Jaroslav Pulkrábek. Právě toto středisko totiž knižní festival pořádá.

První samolepky se na Šumavě objevily v loňském roce a úspěšně se množí. Ten, kdo však čeká, že si zdarma stáhne celou knihu, bude zřejmě zklamán. „Nešlo nám o to, distribuovat tímto způsobem knihy o našem kraji, ale ukázat, jak velkou je Šumava inspirací. Po načtení kódu se na displeji objeví úryvek, který se týká onoho konkrétního místa a obálka knihy,“ doplnil Pulkrábek.

V databázi takto rozesetých knih lze najít klasiku i díla současná. Své samolepky mají již dokonce i čerstvé knižní novinky z pera Romana Szpuka či Martina Sichingera.

V seznamu knih je výhradně beletrie, naučné a místopisné knihy zde využití nenašly. Jak vysvětlil Jaroslav Pulkrábek, nechtěli vyrábět nového průvodce krajinou, ale jen a pouze zachytit autorské vidění krajiny. K tomu, abyste tuto literární nabídku mohli využít, je třeba vlastnit chytrý telefon či tablet. Což však může být zásadním omezením.

„To byla nejčastější námitka. Jenže počet majitelů chytrých telefonů rapidně roste. Nejenom u mladé generace. Kdo má kolo, poznává Šumavu na kole, kdo vlastní běžky, tak na běžkách. Prostě každý máme nějaké dispozice a možnosti,“ odpověděl Petr Čmerda z volarského nakladatelství Driftbooks, které na projektu spolupracuje.

Druhou podmínkou je internetové připojení. Ten kdo jej však ve svém zařízení nemá, podle Petra Čmerdy o text nepřijde, neboť po načtení zůstane uložený v telefonu a přečíst si jej bude moci třeba v penzionu, kde je ubytován.

Přestože se celý projekt zdá být poměrně jednoduchý a technicky a finančně nenáročný, svá úskalí má. Organizátoři totiž musí nejen sehnat a hlavně přečíst spoustu „šumavské“ beletrie, ale se samolepkami si vyšlápnout například na Březník, k Plešnému jezeru či na vrcholek Boubína.