Celé Česko včera četlo dětem. Výjimkou nebyla ani prachatická Městská knihovna, která byla před léty první, jež se k celostátní akci, která má podpořit dětské čtení, připojila.


Včera se vůbec poprvé četla kniha elektronická. Děti z celého Prachaticka slyšely pověsti z Prachatického deníku poskládané v knize Šumavské povídání aneb Co v kronikách nenajdete, jejímž autorem je Jaroslav Pulkrábek. V knížce, kterou je možné si vypůjčit v knihovnách pouze v elektronické čtečce, najdou čtenáři padesát pověstí s ilustracemi Mariky Petrmanové. A protože pověsti vycházejí každou sobotu v Prachatickém deníku, v knihovnách je četli jeho redaktoři. Do Netolic zajel Miroslav Fuchs, ve Vimperku četl autor pověstí Jaroslav Pulkrábek, ve Volarech vydavatel elektronických knih Petr Čmerda a v Prachaticích šéfredaktorka Jana Vandlíčková.


V prachatické Městské knihovně se už od rána střídali žáci všech základních škol. Celé Česko čte dětem je pro ně známá akce. „Jde o to, abychom si připomněli, že je důležité, aby nám rodiče, nebo my jim aspoň dvacet minut každý den četli nahlas," odpověděl David Wagner z páté třídy ZŠ Zlatá stezka na otázku ředitelky knihovny Hany Mrázové. Páťáci ze ZŠ v Národní ulici si elektronickou čtečku osahali, když celé třídě dvě z pověstí přečetli Vašek Hoidekr a Adam Ždánský. Knížky ve čtečce nebo tabletu se jim líbily a hned zjišťovali, kde se dá kniha pořídit, aby mohli číst při dlouhé chvíli třeba při jízdě autem.


Páťáci ze Základní školy ve Vodňanské a jejich učitelky Eva Sosnová a Martina Hromádková zase přišli hned s několika náměty, o čem by měly být další Pověsti z Prachatického deníku v některém z příštích vydání tohoto periodika. „Slyšela jsem vyprávění o lakomém řezníkovi z Heidlova domu, tak třeba o tom," navrhla Adéla Soumarová z 5. A. Bára Štětinová z „béčka" by zase chtěla číst o Žižkově skalce a možném pokladu tam ukrytém. Hned několik páťáků by ale raději něco o čertech, kteří trápili v historii prachatické měšťany.


Vimperské děti kromě tří pověstí včera slyšely a pronikaly do tajů čarodějnického řemesla. „Vzal jsem dětem čarodějnou knihu a zkoušely čarovat, přečetl jim tři pověsti a povídali jsme si o velikonočních pokladech. Myslím, že se jim čtení líbilo," hodnotil vimperské čtení autor Pověstí z Prachatického deníku Jaroslav Pulkrábek.