Policisté z nejen z jihu Čech se v týdnu zúčastnili smutečního ceremoniálu na počest bývalého praporčíka Aloise Stani. Alois Staňa zemřel v roce 2018 v Kanadě, kam emigroval v poválečném období i s manželkou Miloslavou. Jeho posledním přáním bylo, aby on i jeho žena byli jednou uloženi v rodné zemi, ve Zdíkovci. Nedaleko od místa, odkud jeho žena Miloslava pocházela. Ceremoniál se proto uskutečnil na tamním hřbitově.

„Ceremoniálu se kromě jejich nejbližších zúčastnil ředitel Muzea Policie České republiky Radek Galaš a předseda Výboru Nezávislého odborového svazu Policie ČR pro veterány Jiří Mergl. „Nemohl chybět ředitel Územního odboru policie Prachatice Pavel Bártík. Důstojnost ceremoniálu dodala přítomnost čestné jednotky Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje, včetně smuteční znělky na trubku v podání člena Hudby hradní stráže a Policie České republiky,“ uvedla mluvčí prachatické policie Martina Joklová. Duchovní rozměr pietního aktu byl podtržen přítomností jihočeského policejního kaplana Grzegorza Żywczoka. Na závěr zazněla čestná salva policistů ze Zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje.

Alois Staňa

- Narodil 4. dubna 1921 do velice chudých poměrů.
- Vystudoval gymnázium v Kyjově a především historie se mu stala celoživotním koníčkem. Během svého života si také osvojil německý, francouzský, ruský a nakonec i anglický jazyk.
- K protektorátnímu četnictvu se přihlásil po atentátu na Reinhalda Heindricha s pomoci jednoho z pražských policistů místo nuceného nasazení či vězení.
- Ve 24 letech pravděpodobně nejmladším velitelem četnické stanice, když se postavil německému komandu a jen díky své němčině a výmluvnosti německého velitele přesvědčil, aby i se svými muži zase odjel.
- Nejkrásnější dobu v uniformě zažil v Českých Žlebech. V lůně šumavské přírody, kterou si zamiloval, potkal svou ženu Milušku, která se po zbytek života stala jeho oporou.
- V roce 1947, po změně režimu, byl jednoho dne bez udání důvodu zatčen a uvězněn nejdříve v severočeských Chabařovicích, kde fáral do dolů a posléze ve věznici v Litoměřicích, kde pomáhal při zemědělských pracích.
- Jeho osudovou zemí se nakonec stala Kanada. Právě v Kanadě našel Alois Staňaj spokojený život po boku své milované ženy a zde se také jeho strastiplný a bohatý život dne 23. dubna 2018 naplnil.

Příběh Aloise Stani zveřejnila Policie ve svém časopise, víc se dozvíte po kliknutí na odkazy:

Alois Staňa: Z Čech až na začátek světa

Praporčík Staňa vypráví (1. část)

Praporčík Staňa vypráví (2. část)

Praporčík Staňa vypráví (3. část)

Praporčík Staňa vypráví (4. část)