A stále ještě k nim patří také řeťezáky, střelnice, růže z barveného krepového papíru a cukrová vata. Dostat kolotočáře do obcí není ale zdaleka tak jednoduché, jak tomu bývalo kdysi. A aby obce k návštěvě kolotočáře přemluvily, musejí často v mnohém ustupovat.

Někde se už smířili s tím, že na kolotočích na své návsi nevydělají a obecní plochy jim nabízejí za symbolickou částku. Jinde jim přispívali dokonce na naftu nebo po nich nechtějí poplatky za elektřinu.

Tak tomu je například v Ktiši. Jak potvrdila starostka obce Ilona Mikešová, není vůbec snadné kolotoče, které ke zdejší pouti neodmyslitelně patří, zajistit. „Musíme jejich majitele zvát minimálně půl roku dopředu, protože když se neozveme, sami nepřijedou. Není to ale tak hrozné, jako když jsme jim ještě před několika lety museli přispívat na cestu. Dnes mají zdarma vodu a za elektřinu nám platí jen symbolický poplatek," konstatovala Ilona Mikešová.

Ta si podle vlastních slov nedokáže představit, že by obec přestala pouť kvůli podobným důvodům pořádat. „Bez pouti by to nešlo, ke Ktiši Bartolomějská pouť zkrátka patří," řekla ktišská starostka a připomněla, že pouť se slaví poslední neděli v srpnu každý rok také na počest svatého Bartoloměje, kterému je zasvěcen zdejší kostel.
Ze stejného důvodu slaví ve Zdíkově pouť na svatou Ludmilu a mají přitom situaci poněkud jednodušší. Jak totiž vysvětlil starosta obce Zdeněk Kantořík, už dvacet let jezdí s kolotoči do obce pan Tříska ze Strakonic, kterého k návštěvě místní přemlouvat nemusejí. A jeho dlouhodobá spolupráce s obcí má podle starostových slov oboustranné výhody.

„Pro kolotoče máme vyhrazené místo, které je prostorově oddělené od stánků. To pronajímáme za cenu stanovenou obecní vyhláškou za deset korun na metr čtvereční. Zastupitelé už uvažovali o tom, že by se cena za pronájem zvýšila, ale protože je o týden později pouť ve Strakonicích, hrozilo by, že by se panu Třískovi nevyplatilo k nám jezdit," vysvětlil cenu pronájmu Zdeněk Kantořík. Ani on si léto bez pouti ve Zdíkově neumí představit.
Také do Strunkovic jezdí už léta stejná firma, která kolotoče nabízí. Jen jednou prý starosta městyse Karel Matějka zkusil pozvat další kolotočáře, nedopadlo to ale vůbec dobře.

„Měl jsem dobrou snahu nabídnou dětem dvakrát tolik atrakcí. Záhy jsem ale zjistil, že kolotočáři vedle sebe nesnášejí konkurenci a nakonec se nám tady poprali. Proto jsem zanechal všech experimentů a nikoho dalšího nehledám," řekl strunkovický starosta, který připomněl, že ve Strunkovicích jsou také omezeni prostorem, který kolotočářům mohou nabídnout. „Tuto plochu normálně pronajímáme, a i když si provozovatelé kolotočů stěžují, že je nájem příliš vysoký, myslím si, že kompromis je oboustranný. Nezveme je třeba jako ve velkých městech proto, abychom na nich vydělali, ale abychom dětem zajistili to, na co se těší," ujistil Karel Matějka a závěrem připomněl, že pouť ve Strunkovicích je naplánována na pátého srpna.

A také on potvrdil slova ostatních oslovených starostů, že bez kolotočů si ani v dnešní době poutě na vesnicích představí jen málokdo.