„Mám psa už několik let a každoroční poplatek mě nemine. Každý rok za něj zaplatím tisíc korun. Myslím si, že je to dost vysoká částka, která jde městu. Kdybych si chtěl pořídit ještě dalšího, samozřejmě bych zaplatil více,“ sdělil majitel psa Ondřej Ludl z Prachatic.
Majitelé psů musejí každoročně zaplatit poplatek až tisíc korun.
„Jedná se o ty majitele, kteří vlastní psa chovaného v obytných domech s více jak dvěma byty. Za druhého a dalšího psa zaplatí ti samí držitelé potom o pět set korun více,“ sdělila vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Prachaticích Marie Peřinková.
Pokud se jedná o majitele psa chovaného v rodinném domku nebo ve speciálním zařízení, které se nachází mimo území města, je potom poplatek nižší. Majitel tak zaplatí za psa čtyři sta korun za rok. Za druhého a každého dalšího psa pak šest set korun. V osadách a vybraných objektech na předměstí činí tento poplatek sto korun. Senioři zaplatí dvě stě korun.
„Poplatek se netýká například držitelů psů, kteří jsou doporučeni jako součást psychoterapie, dále psů převzatých z útulku, psů nalezených prachatickou městskou policií, a to po dobu dvanácti měsíců. Nárok na osvobození a trvání tohoto nároku se potom dokládá vždy do 15. února kalendářního roku,“ upřesnila vedoucí Marie Peřinková.
Poplatek vyšší než pět set korun je splatný ve dvou stejných splátkách, a to vždy do poloviny března a do poloviny srpna kalendářního roku.