V diskusi kolem poplatků ze vstupného několikrát zaznělo i jméno Zdeněk Kutil a hotel Zlatá hvězda. Proto jsme se i jeho zeptali na názor k poplatkům jako takovým i k tomu, že je městu údajně neodvádí.

Mají podle vás poplatky ze vstupného smysl, nebo by se měly zrušit?
Je mi v podstatě jedno, zda se poplatky ze vstupného vybírat budou, nebo ne. Pokud by se ale jako takové měly zachovat, pak bych jako poplatník určitě chtěl vědět, kam jsou směřovány. Aby se neztratily v celkovém rozpočtu, ale aby byly směřovány zpět do kultury, případně na podporu podnikatelů, kteří kulturu ve Vimperku dělají, pak bych byl pro jejich zachování.

Ohrožuje výše poplatků pořádání kulturních akcí ve Vimperku?
Poplatky nejsou, jak se o tom povídá, zase až tak tragické. Pokud by byly nastaveny správně, dají se i při podnikání v kultuře utáhnout. Nijak zvlášť mne to nelimituje, ale je třeba s nimi dobře hospodařit. Na druhé straně by bylo dobře propočítat, jestli jejich výběr je efektivní, aby správa poplatku nestála víc peněz, než město jejich výběrem získá.

Někteří pořadatelé kulturních akcí ve Vimperku opakovaně existenci poplatků ze vstupného napadají. Proč se tak podle vás děje?
Celá situace kolem poplatků ze vstupného vznikla, protože jsem ji vyvolal. Když jsem otevřel hotel Zlatá hvězda, začala se ve Vimperku dělat velká kultura. První dva roky, jak se každý z oponentů ohání, byly poplatky vybírány v nějaké výši. Víceméně směřovaly z devadesáti procent z hotelu Zlatá hvězda a byl jsem jeden z mála poplatníků, který poplatky ze vstupného poctivě platil.

A platíte je pořád?
Ve chvíli, kdy jsem se rozhodl, že jsem vůči konkurenci znevýhodňován a ozval jsem se a řekl jsem, že konkurence poplatky obchází, postavil jsem se k tomu tak, že jsem sice poplatky neodmítl hradit, ale pozastavil jsem jejich platbu do chvíle, než se celá věc vyřeší. Jestliže se tak stane, doplatím je.

Takže přece jen je pravda, že ne za všechny akce jste poplatky odvedli?
To, co se povídá, že se v hotelu Zlatá hvězda pořádá řada akcí, ale poplatky se neodvádějí, je pouze část pravdy. Byl jsem první, kdo vedení města upozornil, že někteří podnikatelé poplatky obcházejí tím, že místo vstupného vybírají tak zvaný servisní poplatek. Výsledek prověření byl, že je to sice pravda, ale z hlediska daňového zákona se nikdo žádného přestupku nedopouští. A to je druhá věc, kterou by se zastupitelé měli zabývat, tedy kromě existence poplatku jako takového vůbec, popřípadě stanovení jeho výše. Ve vyhlášce totiž chybí sankce za porušení povinnosti odvádět poplatek ze vstupného.

Jak vysoký by měl být podle vás poplatek za komerční kulturní akce?
Měl by být stanoven v takové výši, aby to pro pořadatele nebylo likvidační. Jestliže pořádáte koncert třeba Lucie Bílé a dáte vstupné pět set korun, pak je třeba vidět, že převážnou část z vybraného vstupného si vezme taková hvězda za své vystoupení, tak to prostě je. Pokud bude poplatek v rozumné výši, což by mohlo být do těch pěti procent, pak si myslím, že to bude ještě únosné.