O vyhlášce a případném zdražování budou diskutovat na konci října také zastupitelé Vimperka. „Nemáme úplně dobré číslo na osobu v jednom roce, co se směsného komunálního odpadu týká. Vychází nám to na více než dvě stě kilogramu na jednoho obyvatele,“ vysvětlila vimperská starostka Jaroslava Martanová s tím, že město chce lidi více motivovat ke třídění, což by mělo být součástí v říjnu schválené nové vyhlášky. (Prachatice mají vypočten odevzdaný směsný komunální odpad na 160 kilogramů na osobu a rok. I tak Prachatice z rozpočtu doplácí kolem sedmi milionů korun, pozn. aut.)

„Doplatek na systém odpadového hospodářství ve městě rok od roku roste,“ doplnil její slova místostarosta Zdeněk Kuncl s tím, že přesná data bude mít vedení radnice před jednáním zastupitelů. „To, zda budeme odpad zdražovat, zatím není jisté,“ dodal.

Vimperští zvažují i podobnou možnost jako v Prachaticích, kde směsný komunální odpad v lokalitách s rodinnými domy a ve všech osadách město od loňského roku sváží jednou za dva týdny. Zároveň ale majitelé rodinných domů a osad dostali možnost třídit papír a plast přímo od domů. Radnice jim poskytla nádoby na třídění takového odpadu, ten je svážen stejně jako u směsného odpadu jedenkrát za dva týdny. „Odevzdat tříděný opad Prachatičtí mohou také na všech sběrných místech s kontejnery na tříděný odpad v ulicích města nebo přímo ve sběrném dvoře,“ upřesnila vedoucí odboru životního prostředí MěÚ v Prachaticích Marie Peřinková.