„Většina sloupů lampy jsou nabourané od aut, mnohé byly vyvrácené a není ani možné je srovnat,“ zhodnotil stav starosta s tím, že už nesplňují přísné podmínky na svítivost. Vybrat nové lampy trvalo zhruba půl roku. „Hledali jsme takové osvětlení, které by se hodilo do historického jádra města,“ doplnil Martin Malý. O výměně osvětlení mluvil prachatický starosta už loni před letními prázdninami. Tehdy pro Prachatický deník upřesnil, že město má zpracovaný pasport veřejného osvětlení a podle stáří jednotlivých lamp přistupuje k postupné výměně v místech, kde je to už potřebné.

Zvolenou variantu vybírali radní a následně nové osvětlení doporučili městský architekt Luboš Zemen i památkáři. Mezi podmínkami výběru byla i jednoduchá demontáž sloupů pro případ jejich odstraňování při Slavnostech Zlaté stezky a také možné výměny jednotlivých kusů v případě poškození. Lampy zároveň nesmějí mít nadměrné hloubkové uložení, aby se nenarušily sklepní prostory pod náměstím. Jejich výška musí bude zhruba pět a půl metru, aby byla komunikace na náměstí dostatečně nasvícena. Pokud by byla nižší, bylo nutné další sloupy s osvětlením doplnit.

Barbora Koritenská (Živé Prachatice) se ale obává, aby za pár let nebylo město ve stejné situaci jako je nyní. Současné sloupy veřejného osvětlení už není možné dokoupit, protože už se nevyrábějí. „Máme záruku, že lampy, které teď koupíme, budou k mání například ještě za pět. Bude možné stejné osvětlení postupně měnit v celém historickém centru města,“ ptala se a chtěla vědět, zda existují další varianty stejného osvětlení jako jsou například lampy nástěnné. Podle Luboše Kvasničky, vedoucího odboru komunálních služeb Městského úřadu v Prachaticích, není možné zaručit, že firma bude za pár let ještě existovat. „To odhadnout neumíme. Ale je o renomovanou firmu a ano pět nástěnných lamp je součástí dodávky, takže bude možné je osazovat i na domech v centru města,“ vysvětlil Luboš Kvasnička.

Město nechá vyměnit šestnáct lamp a pět nástěnných svítidel na domech přímo na Velkém náměstí. Jejich cena je zatím odhadnuta na 750 tisíc korun. Starosta Martin Malý sice připustil, že cena je poněkud vyšší, než je obvyklé. „Vyplývá ze skutečnosti, že se jedná o nepříliš běžně používané veřejné osvětlení. Ale je designově zdařilé a vhodné do historického jádra města,“ uzavřel.

Současné veřejné osvětlení na prachatické Velkém náměstí od roku 2000. Tehdy totiž Velké náměstí prošlo kompletní rekonstrukcí.