Náhodnému návštěvníkovi by mohly připadat jako zapomenuté odkazy historie obcí. Pomníky padlým ale mají v obcích podle starostů své místo a rozhodně nejsou jen přežitkem. Jak upozornil například dubský starosta Václav Novák, mnoho z obyvatel v obcích vnímá památníky osobně. Jsou na nich jména jejich předků. A tak se tato drobná pietní místa řadí po bok mnohem navštěvovanějších míst a dalších nedílných součástí obcí, hřbitovů.

Obce většinou jejich údržba nestojí příliš mnoho peněz a především se týká úprav zeleně, která památníky většinou obklopuje. Další drobné investice si žádá také čištění pomníků, aby se na nich neuchytil mech a další nečistoty. Většinou se jedná o drobné investice v řádu tisíců korun ročně.

„Na náměstí máme památník obětem první světové války, lidem, kteří pocházeli z Dubu. Na památníku je památní deska se jmény padlých. Není to pro nás jen nějaký zapomenutý kus historie, mnoho obyvatel tam mezi jmény najde svého pradědečka. Proto se snažíme, aby tohle pietní místo vypadalo dobře a dělalo městysi čest," řekl dubský starosta Václav Novák a popsal, že před památníkem mají v Dubu záhonek s květinami, kolem kterého nechá městys v příštím roce nainstalovat kované zábradlí. Zabrání se tak přístupu na záhon. A součástí plánovaného umístění zábradlí bude také rekonstrukce chodníčku, který k památníku vede.

Památník padlých mají například také ve Strunkovicích nad Blanicí a v obecních částech, které pod městys spadají. V městysi se podle starosty Karla Matějky dočkala pietní místa v posledních dvou letech větších oprav, na kterých se grantově podílel i Jihočeský kraj. „Hlavní památník máme přímo ve Strunkovicích, další jsou v Šipouně, Velkém Boru i Protivci. Všude jsou památníky na poměrně exponovaných místech, vnímáme je jako nedílnou součást naší historie a staráme se o ně, jak je potřeba," vysvětlil Karel Matějka s tím, že o drobnou údržbu pietních míst se ve Strunkovicích starají i sami místní obyvatelé. A když je potřeba nějaká větší úprava, zvládnou jí pracovníci technických služeb.

Podobně se starají o svá pietní místa obyvatelé Vlachova Březí. Ani v tomto městě není památník padlým stranou pozornosti a má svoji nezastupitelnou úlohu v životě města i dnes. Jak vysvětlil starosta Lubomír Dragoun, každý rok 28. října jsou právě u tohoto památníku osmnáctiletí obyvatelé města slavnostně uvítáni mezi jeho občany. „Pronese se několik slov k připomenutí výroční založení republiky, řekneme něco k historii města a ještě předtím si mladí zasadí svou lípu v aleji nad hřbitovem," vysvětlil starosta města Lubomír Dragoun a připomněl, že památník se nachází v těsné blízkosti hřbitova. Také zdejší pomník prý vyžaduje jen minimální údržbu. jedinou komplikaci před několika lety způsobili vandalové, kteří se pokoušeli odcizit měděnou desku s vypsanými jmény padlých. Krádež se ale nepodařila a město nechalo desku znovu připevnit tak, aby si jí nikdo nemohl odnést.

Zřejmě největší starosti s pietními místy mají Vitějovičtí. V centru obce se starají o památník padlých z první světové války. Na území obce se ale nacházejí ještě další dva známé památníky. Ten, který připomíná místo setkání spojeneckých armád na konci druhé světové války a takzvaná Stopařka, která se tyčí naproti kdysi odstraněného památníku.

Právě Stopařka přidělává vitějovickým zastupitelům stále více starostí. Nekvalitní materiál, ze kterého je vyrobený podstavec sochy, totiž chátrá a ohrožuje náhodné návštěvníky místa. Oprava by přitom stála stovky tisíc korun, což je částka, kterou obec nemůže na podobnou investici obětovat. Navíc se týká památníku, který vlastně obec ani nechce.

„K památníku patří i poměrně rozsáhlý pozemek, na kterém zajišťujeme nutnou údržbu zeleně. Celý objekt jsme na jaře letošního roku zabezpečili nápisy v několika jazycích, které varují před špatným stavem památníku. Padají z něj kusy omítky a také kamenná dlažba je ve špatném stavu. Je patrné, že tehdejší stavitelé nepoužívali příliš kvalitní materiály," řekl vitějovický starosta Zdeněk Študlar.
V příštím roce prý obec požádá o peníze z jednoho z grantů Jihočeského kraje, který se týká úcty k předkům. A v případě, že by peníze z grantu obec dostala, využila by je na zabezpečení a opravu památníku.

O ostatní památníky se ve Vitějovicích starají s patřičnou úctou a plánují je nechat v následujících letech kompletně vyčistit. A o květinovou výzdobu se starají sami zastupitelé, běžnou údržbu okolní zeleně potom zajišťují jako jinde pracovníci obce.