Na mostu nad železniční tratí na silnici z Jindřichova Hradce do Nové Včelnice stojí muž a zřejmě se chystá skočit. Tak znělo oznámení, které policisté přijali v pondělních 19.40 hodin.

Když o čtyři minuty později na místo dorazila policejní hlídka ve složení Antonín Grunt a Radim Koutný, spatřila, že dotyčný muž právě přelézá zábradlí chránící železniční troleje a klátí nohama nad tratí.

„Oba neváhali ani vteřinu a přelezli zábradlí směrem nad koridor. Zde si jeden z nich lehl a sunul se blíže k muži, druhý stál nahoře a zajišťoval kolegovu bezpečnost,“ popsala mluvčí Hana Millerová.

Muž začal komunikovat a projevil touhu po cigaretě. Policisté žádnou neměli, a tak jeden z nich začal zastavovat projíždějící auta a cigaretu vyprosil, zatímco druhý se bavil s mužem.

Mezitím v osm hodin dorazil na místo vyjednavač Petr Maryška. Za jeho přispění se policistům po dalších zhruba dvaceti minutách podařilo s mužem navázat užší hovor a přesvědčit jej, aby od svého úmyslu spáchat sebevraždu skokem pod jedoucí vlak upustil.

Ilustrační foto.
Chlapec skočil ze šestého patra

„V tu dobu už muž seděl na stříšce velmi blízko trolejového vedení s vysokým napětím 25 kilovoltů. Riziko tak pro něj bylo značné. I z tohoto důvodu byl zastaven průjezd vlakových souprav a vypnuto traťové vedení,“ popsala vývoj situace mluvčí policie Hana Millerová.

Muž nakonec svolil k tomu, aby se mu dostalo pomoci. Dva z ochránců zákona jej drželi za ruce a jistili ho, aby mu pomohli dostat se zpátky ze stříšky nad železničním koridorem dál až zpátky k vysokému zábradlí, které všichni společně překonali a muže vytáhli na silnici na mostu, zatímco třetí policista kolegům z mostu pomáhal. Záchranná akce tak ve 20.30 hodin šťastně skončila – lidský život nebyl zbytečně zmařený.

Skvělý zásah policistů zachránil život mladé ženy ze Strakonic.
Maminka tříletého chlapce chtěla skočit z balkonu. Policisté ji zachránili

Mluvčí Hana Millerová doplnila, že muže policisté převezli k dalším úkonům na hradeckou služebnu a poté do zdravotnického zařízení.

„Co bylo příčinou mužova rozhodnutí ukončit vlastní život, je v dalším šetření jindřichohradecké policie,“ uzavřela.