Vimperští řidiči si na měření zvykli a nyní předepsanou rychlost ve valné většině dodržují. Vimperští všechny šoféry projíždějící měřeným úsekem upozorňují informačními tabulemi, že jde o měřený úsek.

Pro ty, kdo měli těžkou nohu na plynu, a pokutu museli zaplatit, může být útěchou, že přispěli na dobrou věc. Vimperští zastupitelé totiž rozhodli, že peníze vybrané na pokutách za rychlou jízdu v prosinci loňského roku darují prachatickému hospici. A jde o částku padesát tisíc korun. Prachatický deník o tom informoval Stanislav Hlava, zastupitel Vimperka za KDU-ČSL.

Robert Huneš, ředitel Hospicu sv. Jan N. Neumanna v Prachaticích, upřesnil, že peníze z Vimperka jsou v současné chvíli dvojnásobnou pomocí. "Akutně řešíme výměnu průmyslových spotřebičů v hospicové kuchyni. Po patnácti letech nonstop vaření vypovídá službu jeden spotřebič za druhým," řekl. S největší pravděpodobností tak za peníze z vybraných pokut ve Vimperku prachatický hospic koupí gastrolednici nebo gastrosporák.

Financování hospicu není vůbec nic jednoduchého. Zhruba polovinu příjmů tvoří úhrady zdravotních pojišťoven, deset procent ročních finančních nákladů je dotace Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, deset procent je spoluúčast pacienta a deset procent jsou příspěvky na péči. "V ostatním jsme odkázáni na dobré srdce našich příznivců a dárců. Jsme vděčni městu Vimperk, že nám, našim pacientům, pomáhá," doplnil Robert Huneš.

Hospic sv. Jana N. Neumanna, který má k dispozici třicet lůžek specializované paliativní péče, zároveň provozuje další služby. Provozuje také Domov Matky Vojtěchy, což je zařízení se zvláštním režimem, které disponuje šestadvaceti lůžky pro osoby s různými druhy demencí, zejména Alzheimerovou chorobou. Součástí jsou také odlehčovací služby, tedy lůžková i terénní péče poskytovaná osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, o které je jinak pečováno v domácím prostředí; cílem služby je umožnit pečující fyzické osobě nezbytný odpočinek. Prachatický hospic pod vedením Roberta Huneše rozšiřuje nabídku sociálních služeb také v podobě domácích hospiců. To jsou v současné době Domácí hospic sv. Veroniky v Českých Budějovicích, Domácí hospic sv. Markéty ve Strakonicích, Domácí hospic sv. Jakuba v Prachaticích a Domácí hospic sv. Víta v Českém Krumlově. Nechybí ani odborné sociální poradenství pro pozůstalé a truchlící, s půjčovnou pomůcek. "Naší sesterskou organizací je Vzdělávací Institut Prachatice, o.p.s. Vzdělává odbornou i laickou veřejnost v otázkách zdravotnické a zdravotně sociální péče o těžce nemocné a umírající pacienty a v problematice péče o osoby s demencemi. Pořádá kurzy akreditované ministerstvem práce a sociálních věcí, přednášky, exkurze, stáže, semináře nebo konference," představil nabídku ředitel Robert Huneš.