Jenže najdou se i tací, kteří podobných sbírek zneužijí. Poslední případ se stal minulý týden na Českobudějovicku. Provádět údajnou veřejnou sbírku má občanské sdružení ODRAZ. Organizátorem sbírky má být společnost EuroCredit, s.r.o. „Oba subjekty žádnou takovou veřejnou sbírku nekonají, ani neorganizují. Od celé akce se distancují jako od akce poškozující jejich jméno. Stejně tak Dětský domov v Boršově nad Vltavou nemá s uvedenou akcí nic společného," řekla tisková mluvčí krajského úřadu Kateřina Koželuhová.
Prachatičtí policisté ústy své mluvčí Martiny Joklové ujistili, že v posledních dvou letech podobný podvod šetřit nemuseli.
Ředitelka Farní charity Prachatice Michaela Veselá uvedla, že se s podvodníky setkala jednou zhruba před třemi lety. „Bylo to o tříkrálové sbírce a my jsme upozornili městkou policii. Jak se rychle skupinka objevila, tak zmizela a už se to nikdy neopakovalo," zkonstatovala s tím, že finanční sbírky mají přísná pravidla a musejí být ohlášené na krajském úřadu. Ty celonárodní pak povoluje dokonce pražský magistrát. „Dospělý zástupce skupinky při sbírce má kartičku a k ní se musí prokázat také občanským průkazem," vysvětlila Michaela Veselá.

Co kontrolovat:
Každý, kdo v ulicích měst vybírá peníze na dobročinné účely, se musí prokázat kartičkou s pověřením a občanským průkazem. Na kasičce musí být pečeť.