Ustavující jednání vimperských zastupitelů ukázalo, že povolební seskupení SNK-ED, KDU-ČSL, Volby pro město a ODS dokáže prosadit své záměry.


Navíc, volba místostarosty v osobě Jiřího Caise naznačila, že se tyto čtyři subjekty nemusejí opírat vždy jen o devět hlasů, jimiž disponují. V tajné volbě totiž získal Jiří Cais jedenáct hlasů. I pokud by jeden z koaličních zastupitelů před hlasováním svůj názor přehodnotil a svůj hlas Jiřímu Caisovi dal, našla starostka Jaroslava Martanová a její vyjednávací tým podporu pro místostarostu od dalších dvou zastupitelů ze zbylých čtyř uskupení v zastupitelstvu. A pokud by nakonec koalice přece jen nebyla při hlasování jednotná, znamenalo by to hlasy z jiných stran v zastupitelstvu dokonce tři.


S podporou Jihočechů 2012 se vzhledem k vyjádření jejich lídra Pavla Dvořáka nejspíše počítat nedá. Jihočeši se totiž na základě povolebních vyjednávání nechtěně dostali do opozice, a jako takoví nechtěli mít slovy Pavla Dvořáka s kandidáty navrhovanými koalicí nic společného. „Je to pro nás překvapující a jistým způsobem vnucená situace. My jsme na jednání s klubem SNK přišli s konkrétními dohodami na širokou koalici, protože město nebylo v situaci převahy nějakého uskupení. Na schůzku jsme šli s návrhem zklidněné této polarizace a byli jsme více méně odmítnuti. Z toho důvodu my nepovažujeme tento projekt za pro nás přijatelný," okomentoval Pavel Dvořák povolební situaci již před hlasováním o postu starosty.


A podobně se zřejmě nedala čekat podpora od ANO 2011, které navíc na místostarostu nominovala svého lídra Lukáše Sýse. Ani on se netajil tím, že z povolebních jednání neměl dobrý dojem. „Vždy, když jsme se nějaké schůzky zúčastnili, bylo nám předneseno, nyní již paní starostkou, co má jejich sdružení v plánu, a když jsme přednesli my jako hnutí ANO nějaký návrh, tak to nebylo akceptovatelné," uvedl Lukáš Sýs s tím, že jeho kandidatura na místostarostu je odrazem celé situace.


Podtrženo, sečteno, Jihočeši a ANO disponují pěti hlasy. Zbylé hlasy tak mohl Jiří Cais získat čistě početně řešeno už jen od zastupitelů z ČSSD, kteří mají dva mandáty, a od jediného zastupitele za KSČM. Politika má ovšem svá pravidla a logiku, není tak vyloučeno, svůj hlas Jiřímu Caisovi dali nakonec ti, od nichž by se to nečekalo, a naopak ti, s nimiž se v podstatě počítá, se v tajné volbě rozhodli jinak.
Tak jako tak, čekají na vimperské zastupitele v následujících čtyřech letech hodně zajímavá jednání.