Zajímalo je především to, jak se podniky vyrovnávají se současnou celosvětovou finanční krizí a poklesem výroby snad ve všech podnikatelských oborech. „Finanční krize v takovém rozsahu zastihla podniky po dlouhé době a ani starší generace s něčím podobným neumí pracovat. Je pro nás naprosté novum a každý z podniků si musí hledat individuální cestu z potíží svých firem,“ řekl po setkání s podnikateli Vojtěch Toman.
Prachatický starosta Jan Bauer upřesnil, že situace z hlediska míry nezaměstnanosti je v okrese Prachatice oproti loňsku o poznání horší, ale stále patříme mezi oblasti, kde nárůsty nejsou tak dramatické. V druhé polovině roku může být o poznání hůře. „Situace jednotlivých firem je dle odvětví velice rozdílná, ale všude platí citelný úbytek zakázek a obavy a nejistota, kterou přináší následující měsíce. Lidé si začínají vážit práce a to bych očekával také u sektoru státní správy a samosprávy. Je třeba hledat úspory na všech úrovních a nejlépe je vhodné začít tam, kde zrovna člověk může něco ovlivnit. Oceňuji, že zástupci firem jednoznačně preferují systémová, dlouhodobá opatření před jednorázovými populistickými bonusy, které zmizí v černé díře, krizi nepomohou, ale zadluží neúměrně příští generace“ řekl prachatický starosta.

Podnik od podniku řeší podle slov Vojtěcha Tomana jiné potíže. Ty firmy, které exportují, mají největší problém v tom, že u nás nemáme zavedené euro. „Tyto firmy ničí kurzovní rozdíly, jednou je totiž pošlou do ztráty a jednou mají zase hospodářský výsledek ve vyšším zisku, než je obvyklé. Firmy pak nejsou schopny tyhle rozdíly nést a zařadit je do předem připravovaných hospodářských plánů,“ vysvětluje předseda oblastní rady Jihočeské hospodářské komory v Prachaticích. Ty firmy, které neexportují, se v současné chvíli hlavně obávají druhého pololetí letošního roku, a to v tom smyslu, že na ně hospodářská krize teprve dolehne. Do konce prvního pololetí mají zakázky v přijatelném množství, ale následně obávají se případného omezení výroby či propouštění zaměstnanců. I když některé podniky už k takovému kroku podle slov Tomana musely přistoupit. „Logicky se ale podniky bojí také chování bank a následného získávání provozních či investičních peněz,“ tlumočil názory zástupců podniků Vojtěch Toman s tím, že jsou i takové firmy, které mají finanční rezervu a mohou ji použít. Všechny navštívené firmy ale hledají nové zakázky a to nejen ze stejného, ale i z podobného oboru podnikání. Jisté je ale podle Tomana i to, že výrobní kapacity firem byly po několik let nadhodnocené. „Takové množství výrobků proto nejsou schopny na světových trzích uplatnit,“ zakončil Vojtěch Toman.