„Výjimky samozřejmě existují, ale jde vážně pouze o ojedinělé případy," zkonstatoval Jiří Vejvoda s tím, že někteří nájemníci ale platí pozdě: „Většinou to bývá platba několika faktur najednou, třeba až za čtvrtletí."


V případě, že se najde někdo, kdo neplatí, nekomunikuje a nečiní žádné kroky k nápravě, postupuje správa domů a bytů stejně jako u neplatičů nájemného v prostorech bytových. „Dostanou z prostorů výpověď a dlužné nájemné vymáháme soudní žalobou a následně exekučně. Takových případů ale opravdu mnoho není," řekl Jiří Vejvoda.


Nájemné, které městská správa vybere, je zahrnuto do hospodářské činnosti města a následně se vrací zpět do jednotlivých objektů prostřednictvím oprav. „V poslední době šlo nejvíce peněz do objektu polikliniky, kde jsme opravili výtah a rekonstruovali sociální zařízení. Další opravy v tomto objektu budou ještě v letošním roce pokračovat," vyjmenoval Jiří Vejvoda. Další větší částku pak správa domů a bytů vložila do výměny oken do objektu speciální školy.


Výběr nových nájemníků do nebytových prostor města má jasné podmínky. Většinou ale bývá dodrženo pravidlo, že se v jednom prostoru vykonávají stejné nebo podobné činnosti. „Každý pronájem je pak oznámen na úřední desce," vysvětlil jednatel.


Podnikatelé sami mohou i do pronajatých prostorů investovat. Potřebují k tomu sice souhlas správy domů a bytů, ale v případě dodržení všech podmínek je možné vložené náklady získat zpět v podobě naturálního plnění nájmu. Česky řečeno, dotyčný nájemce si vložené peníze postupně odečítá z nájmu. „Nejčastěji nájemníci investují do podlah, omítek nebo elektroinstalací," zakončil Jiří Vejvoda.

Volné adresy:
Od února je prázdná restaurace a vinárna Nad branou. Prostor je v majetku města a podle jednatele Městské správy domů a bytů Jiřího Vejvody jde o jedno z těch zajímavějších míst k podnikání. Rok a půl je volné 1. patro budovy „Sovy". K pronájmu jsou ale i místnosti v uvolněných pavilonech ZŠ Zlatá stezka.