Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Podnikání nesmí být na úkor lidí v ulici,“ tvrdí starostka

Vimperk - „Provozovatelé by se na zklidnění situace měli podílet i finančně," myslí si zastupitel Lukáš Sýs.

30.1.2015
SDÍLEJ:

Pivovarská ulice, lépe řečeno její nejužší část lemovaná po obou stranách obytnými domy a provozovnami je místem, kde si lidé stěžují na neustálý hluk a nepořádek.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Slovo proti slovu, tak dnes stojí situace v Pivovarské ulici ve Vimperku. Zatímco tamní obyvatelé si stěžují na hluk a nepořádek, který podle nich mají na svědomí především hosté dvou nočních podniků v ulici, jejich majitelé a provozovatelé tvrdí, že nepříjemné chování jde na vrub lidí, kteří jen procházejí z jiných částí města.


Přestože město dosud k řešení situace nebylo vyzváno peticí, své zkušenosti a postoj k dění přednesli obyvatelé ulice i na jednání zastupitelů v prosinci loňského roku. A vedení města tehdy přislíbilo, že celou záležitost nezamete pod stůl. Podle posledních informací, které k rušení nočního klidu a nepořádku v části Pivovarské ulice uvedla starostka Jaroslava Martanová při jednání vimperských zastupitelů toto pondělí, do konce ledna je možnost podat žádost o dotaci na posílení kamerového systému.


A tak se i stane, v termínu odešle město svůj požadavek o příspěvek z programu prevence kriminality. „Rádi bychom zde instalovali dvě kamery, abychom minimalizovali věci a chování, které se zde dějí. Uvažujeme také o instalaci ruchového mikrofonu, aby i policie byla informována, že tam v nočních hodinách dochází k nějakým problémům," uvedl místostarosta města Jiří Cais. Na pořízení svou kamerových bodů by měla dotace pomoci částkou 350 tisíc korun, dalších deset procent by pak musel jít na vrub rozpočtu města.


Fakt, že problémy spojené se situací v Pivovarské ulici, by mělo řešit byť s dotací město z vlastních peněz, se nelíbí zastupiteli Lukáši Sýsovi. „Podle mého názoru by se ale měli nějakou částkou podílet. Chápu, že dotaci budeme muset doplnit vlastním podílem my, ale alespoň jednat s majiteli o jiné formě příspěvků třeba na sport nebo na kulturu, protože tato investice je vyvolána problémy kolem jejich zařízení," dodal Lukáš Sýs.


Nicméně město se zapojením finančních prostředků provozovatelů barů v ulici na zvažovaná technická řešení počítat nemůže. „Určitě o tom můžeme jednat, ale jak nám bylo sděleno majitelkou jednoho z podniků, problémy nedělají rozhodně klienti jejich podniku, ale že se jedná o lidi, kteří tudy jen procházejí," dodala starostka Martanová.


A právě spory o tom, kdo vlastně znepříjemňuje život hlavně v nočních hodinách lidem z ulice, by mohly jednoznačně ukončit záznamy z kamerového systému. Město, potažmo městští strážníci se totiž při řešení problémů dostávají do tak zvané důkazní nouze. „A to možná více než polovinu nejrůznějších excesů ani lidé na městskou policii nenahlásí," říká starostka k evidenci výjezdů strážníků do této části města. „Musíme provést taková opatření, která by pomohla monitorování situace bez ohledu na to, zda někdo městskou policii zavolá, nebo ne," doplnila. Připouští sice, že hluk v nočních hodinách se nese dál, než přes den, zvláště pak v ulici, jako je Pivovarská, nicméně je jasné, že se jedná o lokalitu, kde bydlí poměrně dost lidí. „Myslím si, že podnikání by nemělo být na úkor lidí, kteří zde žijí, aby je omezovalo v soukromém životě, natož v dalších podnikatelských aktivitách. A to, co nejen mně osobně velmi zásadně vadí, je neuvěřitelný nepořádek," zdůraznila starostka.


Město sice má několik let v platnosti obecně závaznou vyhlášku, která řeší nejen hlučné činnosti, ale i veřejný pořádek, nicméně její vymáhání je hodně složité. „Pokud někoho, jak se říká, nechytneme na místě při činu, těžko vyhlášku uplatníme. A bez jasných důkazů není možné tvrdit, že veřejný či soukromý prostor znečistili právě hosté některého ze zařízení v ulici," upozornila Jaroslava Martanová na další úskalí.


Radnice se chce zabývat i dalšími připomínkami, které se týkaly technických záležitostí spojených s provozem zmíněných zařízení. Konkrétně se to týkalo hlučnosti ventilátoru jednoho z podniků směrem do ulice. A pokud by se problémy opakovaly či stupňovaly, nevylučuje ani kroky, které by vedly k následným kontrolám ze strany hasičů či hygieny. „Nic nám nebrání, abychom případně podali podnět, je otázkou, jak by s ním naložil příslušný orgán státní správy. Samozřejmě bychom na to upozornili i provozovatele, není to nic, co bychom měli a chtěli tajit," připustila starostka.

Autor: Miroslav Fuchs

Místo události:
30.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehody v Lenoře a u Houžné zablokovaly na několik hodin dopravu.
AKTUALIZOVÁNO
7

Dvě nehody zablokovaly silnici v Lenoře, havarovali i hasiči

Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Nezvládl řízení a skončil v poli

Vitějovice - Ve čtvrtek 12. října po třetí hodině odpoledne nezvládl řízení řidič Nissanu X-Trail na silnici II. třídy číslo 145.

Opustili nás

Prachaticko - Na Prachaticku v uplynulých dnech zemřeli:

Ve středu představíme prvňáčky ze ZŠ Smetanova ve Vimperku

Prachaticko - S novým školním rokem přichází Deník s unikátním projektem, v němž postupně představí všechny prvňáčky z Prachaticka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení