„Nově je možné vycházet výhradně z výsledku zjištěného elektronickým analyzátorem, tedy v našem případě digitálním přístrojem Dräger,“ ujistil vedoucí prachatického dopravního inspektorátu Martin Grožaj.

Minimální rozdíly

Podle zkušeností policistů jsou přístroje přesné. „Řada dechových zkoušek z loňského roku se dá konfrontovat s vyšetřením vzorku krve, rozdíly byly jen minimální. Jen v ojedinělých případech vykazovala krev vyšší hladinu než detektor,“ srovnal policista. Upřesnil, že přístroj, jenž policisté používají na měření alkoholu v dechu, musí být pravidelně kontrolován. Jeho kalibrace se provádí v pravidelných šestiměsíčních intervalech. „A to, zda je kalibrace platná, se každý dozví z vyznačení přímo na Drägru samotném. Je na něm cedulka s datem a jménem firmy, která jeho kontrolu provedla,“ ujistil Grožaj.

Z vlastní kapsy

Navíc každý šofér si při pozitivní dechové zkoušce může hned na místě ověřit hladinu alkoholu v dechu. „Na místě je totiž vytištěn protokol, který dotyčný podepisuje,“ popsal současný postup policie Martin Grožaj. Připustil však, že se může stát, že řidič nemusí s výsledkem souhlasit. V tom případě si pak může vyžádat lékařské vyšetření. Jenže to má háček. „V případě, že je krevní vzorek pozitivní, jdou náklady jak na lékařské ošetření, tak i za provedení rozboru krve za ním,“ ujistil Grožaj.

Hladina alkoholu v dechu menší nebo rovná 0,3 ‰ znamená 3 body, od 0,3 do 1 ‰ znamená 6 bodů a hladina od 1‰ a výše pak 7 bodů do karty řidiče. Navíc následují finanční postihy a zákaz řízení motorových vozidel.

Více v tištěném vydání ve středu 21. ledna 2009.