Ostatní šli rovnou do své třídy. Jedou z maminek, která svou dceru doprovázela do školy, byla Petra Nachlingerová. V tělocvičně dostali test a návod, jak ho provést. "Ta chvilka napětí za to stojí. Dcera se do školy těšila," řekla maminka z Prachatic. Podobně to měly i ostatní děti ve 2. A třídě. Jejich třídní učitelka Dagmar Hudeck a asistentka Aneta Kubičková dětem nejprve pustily instruktážní video. "To už jsem viděl," zaznívalo z lavic, čímž děti potvrzovaly, že rodiče přípravu nepodcenili.

Pokyny i s instruktážním videem totiž ředitelka školy Petra Sandanyová zaslala rodičům dětí z prvního stupně do e-mailů nebo systému bakaláři. Pak už děti zkušeně rozbalovaly testy, odebraly vzorky z nosu a vložily do testovacího kartonu. Paní učitelky pokapaly jejich testy roztokem a celá třída společně patnáct minut vyčkávala na výsledek. "Já jsem byl na testu už dvakrát, babička s dědou byli nemocní," vysvětloval klučina z první lavice a dodával, že se testování vůbec nebojí a je rád, že je zase ve škole.

"Všichni jsme negativní, můžeme si napsat diktát," sdělila dětem po chvíli paní učitelka. Vzápětí ale svou třídu ujistila, že šlo jen o legraci a pondělí bude volnější, aby si zase celá třída na sebe zvykla. Tento týden nastoupilo do Základní školy ve Vodňanské ulici 103 dětí. "Nikdo nebyl pozitivní, mám radost," doplnila Petra Sandanyová. Roušky, mytí rukou a jejich dezinfekce berou děti ve Vodňance jako samozřejmost.

Všichni si užívají to, že mohou být ve třídě. Na obědy chodí po skupinách. "Svačinu těm, kteří ji mají objednanou, doneseme do třídy," doplnila ředitelka. Pro jídlo do školní jídelny si mohou chodit také děti, které zůstávají na distanční výuce. "Vaříme i pro cizí strávníky," uzavřela Petra Sandanyová s tím, že testování prošli všichni učitelé i nepedagogičtí pracovníci. Další test je čeká zase ve čtvrtek. "Ale to už budou vědět jak na to a zvládnou to ještě rychleji," dodala.