Zatraktivnit okolí Prachatic cyklistům se rozhodla parta nadšenců v čele nadšeným cyklistou Václavem Sosnou z Prachatic. Někdy o prázdninách tak začali diskutovat s vedením města o tom, že by připravili trať pro horská kola v okolí Fefrovských rybníků.


Začátkem týdne představil Václav Sosna celý projekt radním. Trať pro horská kola, která povede kolem tankovky, dostala název Zlatá stezka Trail Prachatice a má také své logo, s nímž prachatičtí radní nemají problém a poslouží k jednotné propagaci prostoru. Pro název Zlatá stezka prý nemusel chodit daleko, právě tahle středověká cesta připomíná historii města a hlavně vedla nedaleko od vznikající atrakce. „Trať je určena nejen pro dospělé, ale také pro děti. Součástí bude také zábavná pěšina, kde děti mohou strávit příjemný den v přírodě a vlastně ve městě. V současné chvíli máme připravenou asi třetinu celé trati," upřesnil Václav Sosna. S úsměvem doplnil, že nápad okoukal v jiných městech, kde cyklisté mohou vyjet do terénu hned za městem. Něco podobného vzniklo například v Sušici nebo na Lipně. „Naše trať bude sice kratší než třeba na Lipně, ale myslím, že prostor pro horská kola může rozšířit nabídku nejen pro turisty, ale i pro místní cyklisty, kterých je tu dost," zdůvodnil, proč původně ve dvou lidech začali s přípravou trati. Nakonec se dobrovolných brigádníků našlo asi patnáct. A také proto práce na přípravě trasy pokročily.

close Logo trati, která vzniká u Fefrovských rybníků, zpracoval Václav Sosna. info Zdroj: Poskytl: Karel Pašek, tajemník MěÚ zoom_in
S názorem, že trať zatraktivní město, souhlasí vedení města Prachatice. Podle Karla Paška, tajemníka MěÚ, který nápad Václava Sosny radním předložil, taková trať naváže na aktivity, které u Fefrovských rybníků připravilo nebo připravuje město Prachatice. „V současné době tam máme geologickou výstavku nebo obůrku se zvěří. Chystáme další projekty jako Areál lesních her nad Lázněmi. Tato aktivita je dalším vhodným doplňkem," zhodnotil Karel Pašek. Upřesnil, že trať pro horská kola zapadá do koncepce cestovního ruchu, kterou vedení prachatická radnice zpracovává. „Nabídka nejen pro turisty bude zase o něco pestřejší," dodal.


Autor cyklistické lahůdky Václav Sosna si zatím spolupráci s městem chválí. Sice podle něj nebude úplně jednoduché věc dotáhnout do konce, ale po jednání s Františkem Štěrbou, jednatelem Městských lesů, mají příznivci cyklistiky přesně vytyčený prostor, kde mohou svůj nápad zrealizovat. Městské lesy zase zvelebují okolí Fefrovských rybníků. Provozují nejen obůrku, ale starají se také o opravy lesních cest nebo vyměňují a doplňují posezení kolem turistických tras.