S tím, že radnice má v plánu kompletně opravit ulice U Zastávky a Za Továrnou, jsou obyvatelé těchto i okolních ulic smíření. „Víme, že se to udělat musí,“ shodli se.

Ale ve středu v podvečer chtěli vědět, kde budou parkovat a hlavně kudy budou jezdit ke svým nemovitostem. Nejvíc asi padesátku lidí, kteří přišli na schůzku se zástupci města Prachatice, zajímalo, proč je nutné uzavřít ulice na téměř čtyři měsíce. „Práce a uzavírky jednotlivých lokalit měly být lépe připraveny. Stačí se přece s dodavatelskou firmou domluvit. Není přece možné, abyste nás omezili na právech vlastnictví nemovitostí na takovou dlouhou dobu,“ vzal si slovo Tomáš Vokurka z ulice Pod Lázněmi. Právě této ulice se rekonstrukce vůbec netýká, ale i přesto její obyvatelé budou míst znemožněn příjezd do svých domů.

Jindřich Jileček, vedoucí prachatického střediska Strabag, vysvětlil, že práce začnou sice už v úterý příští týden, ale v ulici Za Továrnou. „V následujících čtrnácti dnech proto bude možné vyjíždět z vaší ulice bez omezení,“ vysvětlil.

Podle vysvětlení Jaromíra Markytána, vedoucího odboru investic MěÚ Prachatice, dojde na celkové uzavření staveniště na konci května. Podle Jindřicha Jilečka by totiž měla firma, která se specializuje na podvrty kolejišť a je jediná v Čechách, provést podrvt v Prachaticích někdy od 10. června.

„My mezi tím musíme připravit kanalizaci na obou stranách, aby bylo možné trubky spojit,“ popsal šéf Strabagu.

Zástupci města i dodavatele stavby odhadují, že nejvíce komplikovaných proto bude zhruba pět týdnů. Během nich lidé nebudou mít možnost dostat se k domům v ulicích U Zastávky, Pod Lázněmi i Za Továrnou. Omezení čeká také na obyvatele sídlištní ulice Topolová. Částečně to půjde přes poslední ulici sídliště. Ale pro některé z obyvatel to není řešení.

„Jezdit sem nemůžeme, ale kde pak zaparkovat,“ dotazovala se Soňa Kubišová z ulice Pod Lázněmi. Dozvěděla se pouze to, že si auto má zaparkovat mimo stavbou uzavřenou lokalitu na veřejné parkoviště v okolí. Nepůjde to ale v sousední ulici Lipová, která bude po dobu oprav obousměrná.

Z diskuze nakonec vyplynulo pouze to, že si lidé z lokalit mohou zaparkovat na veřejných místech, rozhodnutí je pouze na nich.

„My ale používáme káru, tu si máme zaparkovat kam,“ chtěla vědět.

Vedení města, které na místě zastupoval místostarosta Jan Klimeš, podle tamních obyvatel vůbec nezvážilo možnost, že by auta mohla jezdit přes soukromý pozemek pana Rebce. „Druhá varianta je, pro nás rezidenty, domluvit průjezd přes areál Klimy,“ navrhoval Tomáš Vokurka. Ani s tím neuspěl. Místostarosta ho požádal o sepsání svých připomínek písemně. „Předložím je kolegům radním hned v pondělí,“ slíbil Jan Klimeš.

Ludmila Mattasová z ulice Pod Lázněmi, a nejen ona, se dotazovala, jak se k jejich domům dostane záchranka nebo hasiči. „Mám vážně nemocného manžela, potřebuji mít možnost příjezdu sanitky až k domu. Denně k nám jezdí pečovatelky,“ upozornila.

Adolf Šicner, který je stavebním dozorem, ji ujistil, že dojezd vozů záchranky by měla být zajištěna po celou dobu stavby. „Pečovatelky ale budou muset v případě úplné uzavírky pěšky,“ řekl.

Termíny uzavření ulic budou mít lidé vyvěšené na přístupném místě. Rekonstrukci budeme sledovat.