Ještě včera podle slov správce kvildského lyžařského areálu Richarda Jirouše počasí hrálo do karet. „Nasněžili jsme zatím zhruba dvě třetiny svahu, kdybych měl říct současný odhad, tak myslím, že na sedmdesát procent v sobotu rozjedeme letošní první lyžování,“ řekl Richard Jirouš s tím, že rozhodnutí, zda vleky Kvildští spustí, padne ve čtvrtek večer.

O tom, kdy spustí novou lyžařskou sezonu, rozhodne podle ředitele Lyžařského areálu Zadov Luďka Sásky další vývoj počasí v příštích dnech. „Zatím to není žádná sláva, ale samozřejmě se snažíme využít každý den, kdy teplota klesne pod nulu,“ uvedl Luděk Sáska.

Aktuálně sice na Zadově zasněžují přednostně sjezdovku Pucalka již třetím dnem, nicméně teplota není pro tvorbu technického sněhu až tak příznivá. Ideální podmínky by podle ředitele areálu nastaly ve chvíli, kdy teplota klesne pod minus pět stupňů Celsia. „Při momentálních teplotách okolo dvou stupňů pod nulou je výroba technického sněhu komplikovaná.

Zadovský areál disponuje pěti velkými děly a patnácti zasněžovacími tyčemi. Veškerou techniku proto nyní nasadili na Pucalku, která se zasněžuje přednostně. „Předpovědi slibují větší ochlazení na konci týdne, tak uvidíme. Podle aktuální situace ve čtvrtek rozhodneme, jestli se nám podaří zprovoznit alespoň jednu sjezdovku už na víkend, momentálně to ale vypadá, že spíše ne, chybí zasněžit poměrně hodně,“ konstatoval Luděk Sáska. A podobně bojují se zasněžováním i na sjezdovce u Horejšů. „Je to trochu problém, protože voda je poměrně teplá a ani půda není promrzlá. Každopádně alespoň teď je situace lepší, než před rokem, kdy tu byly teploty kolem deseti stupňů nad nulou,“ doplnil Luděk Sáska.

Pro výrobu technického sněhu je podle něho každá desetinka stupně znát. „Zhruba od minus 4,5 stupně už vrstva vyrobeného sněhu narůstá geometrickou řadou a s každou další desetinou stupně mrazu jsme schopni zasněžovacím zařízením prohnat i podstatně větší množství vody než nyní, kdy i kvalita sněhu je skutečně na hraně. Ve chvíli, kdy by podmínky byly lepší, stačily by nám dva až tři dny na zasněžení alespoň jedné sjezdovky,“ doplnil ředitel Lyžařského areálu na Zadově.

Zadovským se pro letošní sezonu podařilo posílit příkon elektrické energie. „Znamená to, že jsme schopni zasněžovat za plného provozu včetně lanovky a osvětlení, takže by nebyl problém spustit i večerní lyžování. Ostatně, pokud bychom se rozhodli spustit provoz, pak se vším všudy, včetně večerního lyžování, ale pouze za předpokladu, že k tomu budou dostatečně kvalitní podmínky,“ zdůraznil Luděk Sáska.