My jsme proto vyrazili po stopách prezidentů republiky a pátrali, který s nich navštívil Prachatice nebo Prachaticko. Příliš stop ale po sobě prezidenti na Prachaticku nezanechali.

close Z návštěvy prezidenta Antonína Zápotockého. zoom_in Antonín Zápotocký (21. března 1953 do 13. listopadu 1957).

Podle historika a ředitele Prachatického muzea Pavla Fencla projížděl Antonín Zápotocký městem v polovině padesátých let minulého století. Ve městě se ale nezastavil. Obyvatelé Prachatic ho mohli jen pozdravili máváním.
close Prezident Svoboda navštívil Vimperk v červnu 1968. Před budovou MNV ho přivítal předseda MNV Antonín Hájek. S prezidentem přijela jeho manželka a dcera s manželem. zoom_in

Ludvík Svoboda (30. března 1968 až 28. května 1975).

Pamětníci ze Šumavy tvrdí, že se Ludvík Svoboda objevil v době svého prezidentování na Šumavě. Pamětník Jaroslav Kuboň z Borových Lad potvrdil, že prezident Svoboda navštívil Knížecí pláně v červnu 1968, tedy těsně po uvedení do úřadu. Pan Kuboň vzpomněl, že to bylo u příležitosti Setkání mládeže na Šumavě, které se tu dobu konalo ve Vimperku. I setkání mládeže se Ludvík Svoboda zúčastnil.

close Gustáv Husák zoom_in

Gustáv Husák (29. května 1975 až 10. prosince 1989).

Gustav Husák navštívil šumavský Zdíkov v květnu 1972, tedy tři roky před zvolením do úřadu prezidenta. Potvrzují to podle slov matrikářky Ivany Caisové kroniky obce Zdíkov, kde je Gustáv Husák jako generální tajemník KSČ uveden. Tehdy byl součástí stranické a vládní delegace ČSSR.

close Václav Havel. info Zdroj: Foto: Deník zoom_in Václav Havel (29. prosince 1989 až 2. února 2003).

Poslední československý a první český prezident byl na Prachaticku dvakrát, a to dokonce v jednom roce. Poprvé přijel Václav Havel na Prachaticko 19. června 1995, když dvoudenní návštěvu Šumavy zakončil po setkání se starosty šumavských obcí na Kvildě a Horské Kvildě ve Vimperku. Druhá návštěva Václava Havla na Prachaticku byla spojena s Husincem a s Husovými oslavami u příležitosti 580. výročí upálení Mistra Jana Husa necelý měsíc po jeho první cestě na Prachaticko, kde vystoupil před zhruba dvěma tisícovkami návštěvníků oslav.

close Václav Klaus zoom_in

Václav Klaus (7. března 2003 až 7. března 2013).

V roce 2006 navštívil Kubovu Huť, odkud se vydal na Boubín v doprovodu starostů šumavských obcí. V době jeho návštěvy první dáma Livia Klausová navštívila Prachatice. Zavítala do Hospicu sv. Jana N. Neumanna.

close Prezident Miloš Zeman info Zdroj: Deník / Miroslav Fuchs zoom_in Miloš Zeman. (od 8. března 2013)

Naposledy navštívil Šumavu zhruba půl roku před tím, než se stal prezidentem. Prachatice a Prachaticko projížděl ještě jako lídr kandidátky SPOZ v předvolebních kampaních.

Jako Prezident České republiky navštívil Miloš Zeman Prachatice 2. června 2016.

Podle dostupných informací žádní další prezidenti Prachaticko nenavštívili.