Představit se, říci něco o sobě, sourozencích a svých koníčcích a zájmech v angličtině, to už bez problémů zvládají čtvrťáci a páťáci ze ZŠ Zlatá stezka 240 v Prachaticích. Osmnáct z nich se ve čtvrtek odpoledne po vyučování poprvé sešlo na základním kurzu, který by měl skončit závěrečnou zkouškou YLE Starters.


Osmnáct žáků čtvrtých a pátých tříd ze ZŠ Zlatá stezka 240 v Prachaticích se ve čtvrtek odpoledne po vyučování poprvé sešlo na základním kurzu, který by měl skončit závěrečnou zkouškou YLE Starters.Základní škola Zlatá stezka 240 je první z prachatických základních škol, která se zapojila do srovnávání znalostí žáků vůči mezinárodnímu standardu v anglickém jazyce. „V žádném případě se nejedná o náhradu školního vzdělávání," upozornila ředitelka školy Lenka Králová. O nadstavbový kurz angličtiny projevili zájem rodiče zhruba dvacítky školáků z prvního stupně. Právě pro něj je určen základní kurz, na němž se škola dohodla ještě před letním prázdninami s Evropským centrem jazykových zkoušek v Českých Budějovicích. Právě centrum zajišťuje závěrečné zkoušky. „Jejich výstupy jsou vyhodnoceny na univerzitě v Cambridge a odtud pak žáci získají certifikát," doplnila Lenka Králová.


Na děti, které se do kurzu přihlásily, čeká v příštích měsících celkem dvacet čtyři pětačtyřicetiminutovek, ve kterých by měly zvládnout vše potřebné ke složení závěrečných zkoušek. „Zkoušíme to prvním rokem a proto začínáme u žáků na prvním stupni ve čtvrtých a pátých třídách. Pro ně je doporučován první stupeň z celé škály zkoušek. Maximálně po dvou letech bychom na základě výsledků zkoušek vyhodnotili možnost pokračovat v doplňkovém vzdělávání anglického jazyka a zapojit do něho i žáky druhého stupně," dodává ředitelka školy s tím, že bude záležet i na hodnocení učitelky a jejím názoru, zda budou děti připraveny k přezkoušení již na konci školního roku.


Osmnáct žáků čtvrtých a pátých tříd ze ZŠ Zlatá stezka 240 v Prachaticích se ve čtvrtek odpoledne po vyučování poprvé sešlo na základním kurzu, který by měl skončit závěrečnou zkouškou YLE Starters.Kurz pro tuto chvíli vede učitelka angličtiny na základní škole Zuzana Šperňáková, která absolvovala i proškolení v Českých Budějovicích. Už po první hodině je se znalostmi dětí spokojená. „Podle toho, co jsem slyšela na první hodině, myslím si, že to půjde dětem docela rychle," odhaduje Zuzana Šperňáková.


Aktuální kurz je prvním z kurzů určených pro žáky základních škol. Než žáci ukončí povinnou školní docházku, mohou mít za sebou celkem tři kurzy. „Bude samozřejmě záležet i na zájmu rodičů, pokud bude, z naší strany budeme jen rádi, když budeme moci našim žákům zvýšení jazykových znalostí dále nabídnout," dodává ředitelka Lenka Králová.


Cena kurzu Starters je 300 korun za pololetí s tím, že dítě nenavštěvuje žádný další školní kroužek. Pokud ano, pak je cena sto korun za pololetí. Závěrečná zkouška stojí 1150 korun. Pokud se týká učebnic a pracovních sešitů, ty budou mít děti zdarma, protože budou zůstávat i pro jejich následovníky.


Osmnáct žáků čtvrtých a pátých tříd ze ZŠ Zlatá stezka 240 v Prachaticích se ve čtvrtek odpoledne po vyučování poprvé sešlo na základním kurzu, který by měl skončit závěrečnou zkouškou YLE Starters.I když kurz je koncipován odlišně od základní výuky anglického jazyka při školním vyučování, děti zajímalo, jestli je i na kurzu čekají domácí úlohy. Podle Zuzany Šperňákové bude záležet na tom, jak budou žáci zvládat jednotlivá zadání přímo při hodinách kurzu. „Zřejmě se tomu nevyhneme, ale bereme ohled i na to, že se děti musejí připravovat na normální školní výuku a plnit jiné domácí úlohy. Rozhodně se budeme snažit zvládnout vše v rámci daných hodin, aby děti byly připraveny na závěrečnou zkoušku. Pokud by se na to z jakéhokoliv důvodu děti necítily, není povinnost závěrečnou zkoušku absolvovat. Je tu ale možnost, že by závěrečnou zkoušku absolvovaly například až v následujícím školním roce," dodala.