Škody jsou velké, přesnou sumu zatím majitel kamenictví nezná. Jisté ale je, že žulová deska zabetonovaná v v podstavci je prasklá. „Nápisová deska je sice odlepená, ale přežila,“ konstatuje Miroslav Váňa. Základ všeho je, dostat betonový podstavec, jehož základy jsou v zemi patrné, zpět do původní polohy a důkladně ho ukotvit.

Martin Bauer podstavec měří a Miroslav Váňa během chvíle konstatuje, že podstavec váží osm tun. „K manipulaci bude třeba jeřáb,“ hodnotí řemeslníci. Zábradlí okolo pomníku na místě schází. „Buď je úplně zničené a vyhozené, nebo ho někdo z obce někam uskladnil,“ tipuje Miroslav Váňa.

Vážná nehoda na křižovatce u Stopařky u Vitějovic na Prachaticku.
Při střetu aut "u Stopařky" byl jeden řidič těžce zraněn. Odnesl to i pomník

Opravit pomník určitě půjde, nic nového prý nemá cenu vymýšlet. „Tohle je jen odřené, to se vyčistí. Ale ran už dostala dost,“ ukazuje Martin Bauer na desku s nápisem. Miroslav Váňa je rád, že černá deska přežila. Vyráběl ji totiž jeho dědeček v roce 1946 z dioritu pocházejícího z křišťanovického lomu. Miroslava Váni ujišťuje, že jde o původní desku, o které si mnozí myslí, že je zakopaná někde pod silnicí.

„Byla tam, ale můj otec se to tehdy dozvěděl a ještě s jedním kamarádem desku v noci vykopali ze země a ukryli v mezi za naší prachatickou dílnou,“ vysvětluje. Po revoluci pak přišla řada na nejmladšího kameníka z rodiny, desku s nápisy Miroslav Váňa vyhrabal, a ta se stala součástí znovuobnoveného pomníku Setkání pěti armád odhaleného v roce 1990.

Pomník setkání pěti armád na vitějovické křižovatce u Stopařky zničený po nárazu auta v úterý 16. února.
Pomník setkání armád u Stopařky na Prachaticku leží v poli

Z historie pomníku U Stopařky:
- Pomník Setkání pěti armád z roku 1946 musel ustoupit stavbě silnice v roce 1985.
- Kámen z pomníku byl použit na stavbu nedalekého mostu.
- V roce 1987 byl odhalen betonový Pomník míru se sochou ženy od Jana Hány na protilehlé straně silnice.
- Lidé mávající ženu překřtili a místu nikdo neřekne jinak než U Stopařky.
- Pomník Setkání pěti armád byl vrácen na původní místo v květnu roku 1990.
- Starou černou desku s popisem událostí zachránil tatínek kameníka Miroslava Váni.