Škody jsou velké, přesnou sumu zatím majitel kamenictví nezná. Jisté ale je, že žulová deska zabetonovaná v v podstavci je prasklá. „Nápisová deska je sice odlepená, ale přežila,“ konstatuje Miroslav Váňa. Základ všeho je, dostat betonový podstavec, jehož základy jsou v zemi patrné, zpět do původní polohy a důkladně ho ukotvit.

Martin Bauer podstavec měří a Miroslav Váňa během chvíle konstatuje, že podstavec váží osm tun. „K manipulaci bude třeba jeřáb,“ hodnotí řemeslníci. Zábradlí okolo pomníku na místě schází. „Buď je úplně zničené a vyhozené, nebo ho někdo z obce někam uskladnil,“ tipuje Miroslav Váňa.

Opravit pomník určitě půjde, nic nového prý nemá cenu vymýšlet. „Tohle je jen odřené, to se vyčistí. Ale ran už dostala dost,“ ukazuje Martin Bauer na desku s nápisem. Miroslav Váňa je rád, že černá deska přežila. Vyráběl ji totiž jeho dědeček v roce 1946 z dioritu pocházejícího z křišťanovického lomu. Miroslava Váni ujišťuje, že jde o původní desku, o které si mnozí myslí, že je zakopaná někde pod silnicí.

„Byla tam, ale můj otec se to tehdy dozvěděl a ještě s jedním kamarádem desku v noci vykopali ze země a ukryli v mezi za naší prachatickou dílnou,“ vysvětluje. Po revoluci pak přišla řada na nejmladšího kameníka z rodiny, desku s nápisy Miroslav Váňa vyhrabal, a ta se stala součástí znovuobnoveného pomníku Setkání pěti armád odhaleného v roce 1990.

Z historie pomníku U Stopařky:
- Pomník Setkání pěti armád z roku 1946 musel ustoupit stavbě silnice v roce 1985.
- Kámen z pomníku byl použit na stavbu nedalekého mostu.
- V roce 1987 byl odhalen betonový Pomník míru se sochou ženy od Jana Hány na protilehlé straně silnice.
- Lidé mávající ženu překřtili a místu nikdo neřekne jinak než U Stopařky.
- Pomník Setkání pěti armád byl vrácen na původní místo v květnu roku 1990.
- Starou černou desku s popisem událostí zachránil tatínek kameníka Miroslava Váni.