„Se synem problém nemám, pije relativně dost, víc než já. To spíš já mám problém s tím, abych vypila tolik, kolik bych měla. V horku se samozřejmě snažím pít mnohem víc. V těchto dnech chodím s malým ven dopoledne, od jedenácti hodin jsme doma, po obědě jde spát a největší horka prospí. Odpoledne už jsme na zahradě v bazénku a pod deštníkem," popisuje tropické dny Zdenka Novotná z Prachatic.
Příjem tekutin zvýšila i Marcela Květoňová z Prachatic.
„Já tomu pití moc nedám, ale v posledních dnech jsem samozřejmě navýšila, a to dokonce tak, že piji v práci i obyčejnou vodu z kohoutku. Vypiji tak dva litry denně, vím, že bych měla víc, ale v kanceláři takovou žízeň nepociťuji, horší je to třeba na zahradě, to jsem pak schopná vypít za den i čtyři litry," popisuje svůj pitný režim.
Specifickou skupinou jsou pak profesionální řidiči.
„V autě mám klimatizaci, takže horko se zvládnout dá. Horší je, když zastavím a mám dělat dlouhou pauzu, což je devět nebo jedenáct hodin. To je pak šílený. Klimatizaci nemám nezávislou, takže záleží na tom, jaké seženu parkoviště, abych se šikovně postavil a nepražilo mi na auto sluníčko. Vypiji kolem čtyř až šesti litrů denně, podle toho, kde právě jsem a jak musím vystupovat a nakládat," říká Miroslav Jakeš, který pochází z Nebahov a žije momentálně v Anglii.
Jeden litr až litr a půl. To je množství, které by měl vypít v těchto dnech každý, kdo se rozhodne protáhnout tělo při cvičení.
„Tepová frekvence je samozřejmě u každého, kdo cvičí, jiná. Záleží hodně i na věku a kondici. Snažím se, aby byla kolem sto dvaceti tepů za minutu, k tomu by měl každý vypít minimálně litr tekutin. V horku se více zaměřuji na posilování, cvičení se určitě přizpůsobuje," říká trenérka Ivana Šanderová.
Od začátku týdne je v Prachaticích otevřeno veřejné koupaliště Hulák.
Od úterka má vedení k dispozici i ověření, že kvalita vody vyhovuje, a tak nechybí ani koupání.
„Do konce června bude otevřeno od 13 do 19 hodin," říká Marek Černý z prachatického bazénu.
Restaurace se zahrádkami berou v posledních dnech hosté útokem.
„Nemáme spočítané podle tržeb, kolik lahví pití se přesně prodalo od pondělka, ale při pohledu na ledničku, která se rychle vyprazdňuje, stoupá prodej několikanásobně," uvedla obsluha v jedné z prachatických cukráren.
Také tábořiště na Soumarském mostě už se vzpamatovává z povodní a na březích kolem Vltavy jsou vidět opalující se lidé.
„Máme tu momentálně dva přívěsy s lidmi, o víkendu čekáme, že se tu objeví i stany a tábořiště začne být pomalu zaplněné tak, jak je tu běžně zvykem," uvedl Zdeněk Aubrecht z volarského automotoklubu, který tábořiště provozuje se slovy, že právě povodně způsobily to, že na přípravu na sezonu je podstatně méně času.
„To, co jsme připravili před povodněmi, jsme museli udělat znovu, voda to všechno zničila," doplnil.