Zatím co vloni se podzim stačil vybarvit do rozmanitých barev, první polovina tohoto týdne jeho malířské snahy zhatila. „Přišly teploty pod bodem mrazu. Nepomrzly tak jen teplomilné rostliny, ale i listí na stromech,“ uvedl meteorolog Antonín Vojvodík.

Podle jeho slov ale teploty pod bodem mrazu v oblasti Kvildy přinesly už první říjnové dni. „Mezi prvním až čtvrtým říjnem se tu teploty pohybovaly mezi mínus 5 až mínus 9,7 stupni. Pak se teploty vyhouply zase výše, aby v pondělí rtuť teploměru klesla na Perle k mínus 12,3 stupňům Celsia.

V úterý to bylo -9,1 stupně Celsia,“ poznamenal Antonín Vojvodík. Opačným extrémem podle jeho slov byl například 3. říjen, kdy se denní teploty ve vyšších polohách vyšplhaly ke dvaceti stupňům Celsia. „Mrazy nastoupily letos opravdu brzo.

Dokonce toto počasí připomíná polovinu listopadu, než října. První poprašek jsme zaznamenali v úterý, vloni byl až 22. října, aby o den později bylo pět centimetrů sněhu,“ vybral ze statistiky. V loňském roce, v první polovině října, bylo nejchladněji na Kvildsku 7. října, kdy tu naměřili 3,6 stupně.

„Po extrémně horkém létě tak přišel velmi rychle chladný podzim,“ zhodnotil amatérský meteorolog. Na to, aby odhadl, jaká bude letošní zima, si podle svých slov netroufá. „To vůbec nechci odhadovat, někdo říká, že bude stejně teplá, jako vloni, jiní zase, že bude extrémně studená. Já sám teploty zaznamenávám, ale předpovědi počasí nevytvářím,“ dodal Antonín Vojvodík.

Na dnešní den meteorologové předpovídají zataženo až oblačno, ojediněle občasný déšť, v polohách nad 1000 metrů srážky sněhové. Obdobnou předpověď pak vydali i na neděli.