Nejkritičtější situace přetrvávala v okolí Křišťanova, kde byli lidé s přestávkami bez dodávek elektrické energie tři dny, což bylo pro tamní obyvatele hodně náročné až kritické. Podobná situace byla i kolem Nicova. Tam byli lidé v samotách bez proudu téměř celý týden.

V okolí Křišťanova byla situace o to komplikovanější, že se nejednalo pouze o stržené vedení. Škody tu byly mnohem rozsáhlejší. „Zohýbané a stržené konzole na sloupech elektrického vedení byly, bohužel, v lesním podmáčeném a bažinatém terénu, takže je tam složitý přístup těžké techniky. Momentálně tam prý dodavatelská firma s technikou zapadla a nevíme, jestli už je vyprostili a zda s opravou vůbec začali,“ shrnul stav starosta Křišťanova Martin Menšík včera kolem deváté hodiny ranní s tím, že přílišným optimismem na obnovení dodávek elektrické energie nehýří. „Spíš počítám s tím, že elektřina nepůjde ještě ani dnes. V tuhle chvíli využíváme zapůjčené agregáty k provozu vodáren, abychom lidem zajistili alespoň dodávku pitné vody. Naprosto kritický už je tu stav s vytápěním, protože to je na centrální kotle. Ty jsou sice na dřevo, ale na rozvodu teplé vody jsou závislá čerpadla, a ta nejedou. Prakticky nikde se netopí, domy jsou vymrzlé, navíc lidem začínají rozmrzat potraviny v mrazácích,“ upozornil starosta Menšík. A narazil na další slabinu krizové situace. „Nepomohou nám ani náhradní topná tělesa, pokud nebudou na plyn nebo naftu, která se používají na vysoušení staveb, a pochybuji, že se k nim vůbec dostaneme,“ zdůraznil Martin Menšík. Navíc v obci při výpadku proudu nešly ani pevné linky a kdo si nestihl dobít mobilní telefon, ocitl se tak rázem v pasti. „Než jsme přivezli agregáty, dobíjel jsem si telefon v autě,“dodal starosta Křišťanova.

Situace v dodávkách elektrické energie se ale v průběhu pátku zásadně zlepšila i v těch nejhůře postižených lokalitách. „V 11 hodin a 18 minut se podařilo zprovoznit Křišťanov, tím pádem nám odpadla největší zátěž, kterou jsme v té oblasti z hlediska poruch měli. V tuto chvíli tak zbývá vyřešit jednotlivé odběry typu rekreačních chat, což by se mělo stát ještě do večera,“ zněla poslední informace mluvčího společnosti E.ON Vladimíra Váchy včera krátce před druhou hodinou odpolední.

Do normálu se vrátila situace také ve Zdíkově již o den dříve. „Už jde všechno,“ potvrdil včera dopoledne starosta obce Zdeněk Kantořík. Vzhledem k výpadkům energie musela být zkrácena ve čtvrtek školní výuka v základní škole a o něco dříve šly domů i děti z mateřské školy.

A podobná situace je také v Šumavských Hošticích, kde sice nebyla situace tak kritická, jako v jiných částech Prachaticka, přesto i tady výpadky proudu částečně zasáhly do normálního chodu v obci. „Teď už je to dobré. Samotná obec byla bez proudu hlavně v noci, ale naše osady Vojslavice a Kosmo byly bez proudu delší dobu. Trochu problém měli ve školní kuchyni v úterý a ve středu, ale byť improvizovaně se nakonec podařilo pro děti uvařit,“ uvedl starosta Šumavských Hoštic Petr Fleischmann. Nejcitelněji ale podle jeho slov pociťují výpadky v dodávkách elektrické energie zemědělci. „Týkalo se to hlavně Vojslavic, kde vlivem výpadku nemohli dojit, což bylo hodně stresové pro zvířata i pro zemědělce,“ dodal.

Situace se výrazně zlepšila i v Nicově, který se potýkal nejen s výpadky elektrické energie, ale i s dostupností po silnici, když obec odřízly od směru na Kašperské Hory desítky popadaných stromů. „Od čtvrtka se podařilo zprovoznit dodávky elektřiny v samotném Nicově, pak také v Řetenici, ale stále nejde proud v Popelné a Studenci. Tam by se měla situace vyřešit snad do soboty. Právě tam jsou lidé bez proudu zhruba sedmý den,“ podotkla starostka Nicova Lenka Podsklanová. Pomoci lidem z postižených lokalit například zapůjčením elektrocentrály obec nedokázala. „My takovou možnost nemáme, centrála je pouze na statku, ale tam ji potřebovali pro zajištění provozu dojírny. Zvažovali jsme možnost náhradního ubytování pro lidi ze samot v našem ubytovacím zařízení, ale ani tam nešel proud,“ doplnila starostka s tím, že v lesních samotách zůstávaly bez proudu čtyři trvale hlášené osoby. V jejich případě alespoň fungovaly pevné linky, takže v případě nejvyšší nouze by si mohli lidé alespoň přivolat záchranáře. Podle starostky obec na majetku přímé škody zatím nevyčíslila, nicméně se dají předpokládat v lesním porostu obecních lesů.

Na větší obezřetnost upozornil řidiče také ředitel prachatického závodu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jiří Růžička. „Nejde jen o zledovatělé a zasněžené vozovky, ty samozřejmě udržujeme v maximální míře sjízdné. Větší nebezpečí hrozí řidičům z padajících kusů ledu ze stromů. Někdy jsou to opravdu velké rány a není možné vyloučit ani poškození čelního skla, proto je třeba, aby s tím řidiči počítali,“ dodal.