Setkání s tradicí u Schwarzenberského plavebního kanálu vrátilo nejen plavení dřeva, ale možná má podíl na tom, že v roce 2014 byl spolu s Vchynicko-tetovským kanálem a plavební úpravou na Kaplickém potoku prohlášen za národní kulturní památku. Letošní setkávání a ukázky plavení poznamenaly omezení v souvislosti s epidemií covid-19, ale i tak si všichni návštěvníci plavení ukázky a přírodu kolem Schwarzenberského plavebního kanálu užívali. I když počet ukázek byl o dost menší, než v jiných letech.

V letošní sezoně Hynek Hladík, plavební ředitel na Schwarzenberské plavebním kanále, totiž vydal pouhé čtyři plavební rozkazy k ukázkovému plavení dřeva. Přítomní mladí plavci vhodili do vody připravené palivové dříví, Václav z folklórního souboru položil před štěpiny na hladinu v kanálu plavební věnec, aby plul alespoň kousek před plaveným dřevem. Hynek Hladík na břehu kanálu povyprávěl o jeho historii i o jeho staviteli Josephu Rosenauerovi. Nechyběl přípitek s P. Karlem Falářem, administrátorem farnosti Volary i vrchním plavcem Pavel Štětinou. K tomu na pódiu zpíval a tancoval Libín-S Prachatice.

Navíc na víkendovém ukončení letošního třiadvacátého ročníku Setkání s tradicí se konal malý ceremoniál. Všichni malí plavci, kteří se podíleli na ukázce plavení, byli poklepáním na ramena loveckým tesákem prohlášeni plavebním ředitelem Hynkem Hladíkem za plavecké učně. Diplom a Učebnici plaveckého učně převzali Lenka, Petr, Tomáš a Filip z Prachatic, Jakub z Vitína a Klárka, Tomáš a Ríša z Berouna. Sezonu ukončoval Libín-S rozlučkovým tancem V Prachaticích.