V současné době platí holé nájemné 2625 korun. Od nového roku se nájem zvýší na 4028 korun. „K tomu ale musím připočítat další platby. Sto korun za to, že máme v domě výtah, sto padesát za pronájem měřičů, šedesát korun je měsíční splátka za před deseti lety vyměněnou kuchyňskou linku, pět set korun záloha na studenou vodu, asi sedm stovek záloha na elektřinu a téměř čtyři tisíce záloha na teplo,“ dala matka sedmnáctiletého kluka karty na stůl. Celkem to je 9450 korun. Doplňuje hned další poplatky, nejnižší možný tarif za kabelovou televizi, poplatek za televizi a rádio a dnes už nezbytně nutný internet. Rovná se 625 korun.

Další příjem v do domácnosti není, bývalý manžel má sice stanovené výživné na syna, ale už sedm měsíců prý nemá z čeho platit. „Vím, že město mohlo na zvýšení ceny nájemného přistoupit, ale takhle,“ kroutí hlavou. „Nesouhlasím s tím. Je mi jasné, že to budeme muset zaplatit a platila bych to, ale kdybych věděla, že peníze, které my v domě zaplatíme, se nám zase do našeho domu vrátí,“ zdůvodňuje, proč nesouhlasí.

Osmatřicet let starý dům, v němž bydlí, má sice vyměněná okna, ale to už prý město muselo udělat, neboť šlo o havarijní stav domu. „Když pršelo, tak jsme tu totiž běhali s ručníky a utírali vodu,“ popisuje. Stejně tak vyhodnotila radnice havarijní stav na stoupačkách. „Už jsem totiž nemohla prát. Bydlím v nejvyšším patře a voda sem prostě netekla,“ upřesňuje. Už se raději nechce ani zmiňovat o společné anténě na televizi, která sice na domě je, ale nefunguje. A když chtěla před léty od města nový sporák, dozvěděla se, že na něj nemá nárok. „Tak jsem si ho prostě koupila,“ dodává a vytahuje papír, na němž je napsáno, že bydlí v bytě I. kategorie.

I když její příjem není zanedbatelný, neboť pracuje ve státní správě, nemá zrovna na to, aby si vyskakovala. Studium na střední škole jejího syna také něco stojí. Na úkor zvýšení nájmu tak zrušila veškeré životní a důchodové pojištění, a to jak pro sebe, tak i pro syna. Šlo o zhruba patnáct set za měsíc, tím vlastně vykompenzuje chybějící finance. „Můj plat, který bude od ledna nižší, není ani moc ani málo, ale na dávky od státu nedosáhnu. Všechno musím platit sama,“ vysvětluje. Při otázce, co si naposledy koupila jako vybavení bytu, říká: „Kytičku, jen tak pro radost.“