Nový majitel plánuje mimo jiné otevřít nemocnici nejen blízkým zdejších pacientů, ale celému městu například pomocí malých uměleckých festivalů, zajímavých výstav či seminářů.

Nový primář nemocnice Marian Koranda chce do léčby maximálně zapojit pacienty. „Svou nemoc musí přijmout, musí o ní vědět co nejvíce informací, které jsou schopni v daném okamžiku pochopit, protože jim pomůže v boji s onemocněním. Chceme smazat pocit hanby, který i dnes někteří pacienti vnímají, když se na veřejnosti zmíní, že se léčí na psychiatrii,“ uvedl Marian Koranda, který do Písku přešel z pozice primáře Dětského detoxikačního centra v Praze.

Upozornil také na fakt, že nelze oddělovat „tělo od duše“, je třeba léčit člověka komplexně. „Samozřejmě musí dominovat psychiatrická diagnóza, abychom pacienta léčili u nás. Dokážeme se ale o člověka postarat komplexně i díky spolupráci s píseckou nemocnicí. Rádi bychom také rozšířili tým o další externí lékaře,“ zmínil primář s tím, že posílit by se měly některé formy terapie, především fyzioterapie.
Vedení psychiatrické nemocnice se také snaží pracovat na rozšíření spolupráce s městem i s policií. „Ne každý podnapilý člověk patří na záchytku. Policisté dokáží posoudit, zda je vhodné přijet k nám. My pacienta vyšetříme a rozhodneme, co dál,“ vysvětlil Marian Koranda. Dodal, že ale nemocnice nemá kapacitu na zvládnutí akutních případů agresivních jedinců.

Podle ředitele nemocnice Davida Soukupa se jedná o unikátní zařízení. „Naším úkolem je využít potenciál, který má,“ doplnil.

https://pisecky.denik.cz/zpravy_region/architekti-doporucuji-upravit-namesti-a-zmensit-nadrazi-20180920.html

Psychiatrická nemocnice Písek má kapacitu 111 lůžek.

Péče je zde hrazena ze systému zdravotního pojištění. Momentálně zde pracuje zhruba 40 zaměstnanců. Lékaři tu pomáhají například pacientům s poruchami afektivního spektra - úzkostmi, depresemi, postraumatickými stresovými poruchami, ale také pacientům s různými typy závislostí či psychotickými poruchami a poruchami osobnosti.