Petr Stupka se v sobotu vydá s košíkem mezi stánky při prvním letošním Chlumanském trhu. Organizátoři totiž přišli s novinkou, na každém trhu kuchař Petr Stupka uvaří z čerstvých surovin, které zakoupí ve stáncích na trhu. V sobotu se zaměří na zeleninu, vařit před zraky trhovců a návštěvníků bude jarní polévku. K tomu použije demi glas, který s sebou na trh přiveze Tereza Daňková.

„Každý rok se snažíme trh něčím oživit. Letos je novinek mnoho, vaření Petra Stupky je jedním z nich,“ vysvětlila starostka Chluman Ivana Vlková, proč bude na trhu horká polévka.

Letos už se Chlumanští pouštějí do pořádání trhů posedmé. Rok od roku roste jeho obliba, a to nejen mezi trhovci, ale i návštěvníky. Těch se do obce sjíždějí každou první sobotu v měsíci stovky.

Mezi pravidelné prodejce na trhu patří i Iva Svobodová. „Už se na sobotu moc těšíme. V sortimentu máme i novinky, které s sebou vezeme. Na trzích jsme pravidelně. Velmi nás totiž baví atmosféra, která tam je,“ uvedla včera na otázku, zda i po zimní přestávce rozloží uprostřed Chluman svůj stánek. Nevynechala ani poslední loňský trh, který se konal před Vánoci. I tehdy si moc pochvalovala atmosféru a zároveň také organizaci Chlumanského trhu.

Letos navíc organizátoři vyzvali kapely a hudební uskupení, aby si do Chluman na trhy přijely zahrát. Pravidlem totiž je, že na trzích vyhrává hudební doprovod, nechybí ani posezení. Vždycky navíc organizátoři myslí i na nejmenší návštěvníky, pro které připravují v zahradě mateřské školy program. V sobotu se děti pustí do malování textilních panenek.

Na obecním volném prostranství rozloží své stánky na padesát dva prodejců, kteří procházejí sítem organizátorů. Ti si totiž vybírají, aby trh opravdu neztratil svůj venkovský ráz. „Někdo říká pouť, někdo jarmark nebo také farmářský trh. My ale Chlumanský trh pořád vidíme jako venkovský trh. Návštěvníci na něm naleznou místní potraviny, zeleninu z Moravy, drůbež z Chelčic, keramiku z blízka i daleka a vlastně vše, co chceme jako venkov nabídnout všem návštěvníkům,“ uvádějí organizátoři trhů.

Jeden ročník trhů, které chtěli organizátoři dělat v podobném duchu jako Chlumanští, mají za sebou i Prachatičtí. Bohužel se ale podle slov šéfky prachatických Kulturních a informačních služeb Věry Houškové nesetkali se zrovna velkým zájmem. „A to jak ze strany zákazníků, tak ani prodejců či pěstitelů. Místní jsou zvyklí jezdit do Chluman, na náměstí jich moc nepřišlo, což zase nebylo motivační pro prodejce, aby k nám jezdili. I proto jsme rozhodli, že letos pravidelné trhy ve městě pořádat nebudeme,“ vysvětlila Věra Houšková.