K tomu, aby mohla cena zůstat a v pomalých částkách ještě snižovat pomáhají kogenerační jednotky, které vyrábí elektřinu a Tepelné hospodářství Prachatice ji může dál prodávat. „Padesát procent nákladů na provoz naší kotelny ušetříme tím, že spotřebováváme námi vyrobenou elektřinu. Část prostřednictvím obchodníka prodáváme do sítě. Ročně je to kolem šesti a půl tisíce megawatt hodin,“ říká jednatel TH Petr Kolín s tím, že tržba za prodanou elektřinu je pro společnost zajímavá tržba. Jde pak o jeden z malých dílků do skládanky s názvem „cena tepla“. „Velmi pomáhá zafixovaná cena plynu, který máme v současné době nasmlouvaný a cenu zafixovanou,“ vysvětluje.

Cenu drží elektřina

Prodej elektřiny ještě zvýší další kogenerační jednotka, kterou Petr Kolín plánuje instalovat. V současné době se zpracovává projekt a následovat bude výběrové řízení. „Je reálné, že možná ke konci letošního roku začneme se stavebními úpravami v kotelně. Plné nasazení nové kogenerační jednotky vidím na jaro roku 2023,“ plánuje.

Na investici do třetí kogenerační jednotky si prachatické Tepelné hospodářství peníze ušetřilo. „Mám připravených jedenáct milionů korun,“ doplnil jednatel.

Nová kogenerační jednotka pomůže zvýšit částky za tržby z prodeje elektřiny, jejíž cena neustále stoupá. „Můžeme svým způsobem eliminovat provoz současných plynových kotlů a třetí kogenerační jednotka pomůže k bezpečnému udržení v účinných soustavách. Což vlastně znamená, že více než sedmdesát pět procent tepla umíme vyrobit prostřednictvím kombinované výroby elektřiny. K tomu nám pomáhá také parní kotel, na jehož konci je turbína, která také vyrábí elektřinu,“ zdůvodnil Petr Kolín investici.

Ilustrační foto
Vimperští chtějí U Sloupů zajistit bezpečné vystoupení z autobusu

Třetí kogenerační jednotka má také podle Petra Kolína pomoc s udržitelnou cenou tepla. Ostatní nákladové položky se ale rok od roku zvyšují. Ať už jde o materiál či mzdy. „Uvidíme, jak to bude s cenou plynu na rok 2025 a dál. Aktuálně není možnost nakoupit plyn a zafixovat ho na další roky,“ dodává s tím, že právě s vyšší cenou plynu chce Tepelné hospodářství sanovat zvýšeným prodejem elektřiny, čímž zřejmě dokáží vyvážit rostoucí náklady na plyn.

Staré trubky musí ven

Jedenáctimilionová investice do kogenerace není jediná, na kterou letos v prachatické soustavě dojde. Každoročně je potřeba investovat do potrubních rozvodů a rekonstrukcí výměníkových stanic. „Letos to bude stanice v sídlišti Pod Hradbami. Trochu nás dohání dožívající rozvody ze stanice k domům v ulici Husinecká. Tam letos kompletně vyměníme rozvody jak teplé vody, tak topení,“ popisuje Petr Kolín plány na léto. Nejen na tyto opravy má v Petr Kolín v letošním rozpočtu kolem sedmi a půl milionu korun. Takovou sumu teplárna investuje každý rok.

Zkoušky psů se po dlouhé době covidových omezení konaly v Protivci u Strunkovic nad Blanicí.
OBRAZEM: Hafani u zkoušek obstáli, mají lovecké vlohy

Plán oprav má Petr Kolín připravenou i na další roky, kdyby chtěl opravit všechno najednou, vypadaly by Prachatice jako velký tankodrom. „Troufnu si říct, že horkovod je v dobré kondici. Dohání nás rozvody teplé užitkové vody, které jsou často ve starých pozinkovaných trubkách, které jsou zanesené a voda může být zakalená,“ říká s tím, že společnost má stav zmonitorovaný a v nejbližších letech se na jejich výměnu zaměří. A peněz to bude stát dost.